Dün meclisimizin açılışının 100. yıl dönümünü kutladık. Milletimizin sesi olan bu yüce divanın, açılış sürecine dair ilginç bilgiler mevcut. Gelin beraber bakalım…

* 100 sene önce heyet-i temsiliye namına Mustafa Kemal’in daveti ile bir cuma günü Hacı Bayram Camii’nde kılınan cuma namazından sonra, kurbanlar kesilerek, dualar edilerek, peygamber sancağı getirilerek, sakal-ı şerif getirilerek açıldı.

* Tarihi bina, ittihat ve terakki’nin binası idi ve çatısı su alıyordu. Kiremitlerin bir kısmı Ankara’da eğitim veren bir okuldan tedarik edildi. Diğer kısımlarını ise Vehbi Koç, parası ile halktan satın aldı. Kendisi aynı zamanda meclisin zabıt katibi idi. Birçok kararın zapta geçirilmesini sağladı.

* 127 milletvekili vardı. Milletvekillerinin oturacağı sıralar da okuldan getirildi. İçme suyu ihtiyacı için küplere su dolduruldu. üzerine konan maşrapa ile su içmeleri sağlandı.

* Meclis zabıtları bakkal defterlerine kaydedildi. Bulunamazsa daha kötü defterlere hatta kese kağıdına kayıt yapıldığı bile oldu. Aydınlatma için mum ve gaz yağı kullanıldı çünkü binada elektrik yoktu.

* İlk geçici başkanı, en yaşlı üye sıfatı ile Mehmet Şerif Bey oldu.

* Mecliste çıkan ilk kanun, hayvan vergilerinin artırılması ile ilgili idi. 24 nisan günü kabul edildi. İkinci çıkan kanun ise vatana ihanet üzerineydi.

* Gelen vekiller için kalacak yer yoktu. öğretmenevlerinde 25 kişilik koğuş şeklinde kaldılar. Yer yataklarını birleştirip yatan, battaniye ile açık havada uyuyanlar bile vardı. Yemek için parayı kendileri topladı. Topladıkları paraya göre tabldot usulü yemek ayarladılar.

* Mecliste 400’e yakın vekil vardı. Bunların hepsi aynı fikirde de değildi. Çok şiddetli tartışmalar yaşanıyordu. Vekillerin bir kısmı milli mücadele derken, bir kısmı da tekrar saltanat diyordu.

* İlk meclis binası 23 nisan 1920-18 nisan 1924 tarihleri arasında kullanıldı. Kurtuluş savaşı müzesi olarak hizmet vermekte.