Sözlük anlamı kamu düzenini, huzur ve güvenliği sağlayan kişi anlamına gelen polis bizler için kutsal meslekler arasında yer almaktadır. Polislik tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Yıllardır her tarihte her ülkede ismi farklı da olsa yaptıkları görev aynıdır. Amaçları halkı güvende tutabilmektir. Polis varsa, huzur var demektir.

İçinde olduğumuz bu hafta Polis Haftası olarak anılmakta. Polisleri hep görürüz çevremizde. Bazılarının aile içerisinde de vardır polislik yapan. Kiminin babası, annesi, kiminin abisi, kardeşi… Peki polis denince aklınıza ne gelir? Açıkçası benim ilk aklıma gelen merhamet oluyor. Kimin nerede ne ihtiyacı varsa koşturuyorlar. Kim zorda ise anında yanında oluyorlar. Tamam belki görevleri budur. Ama görevin yanı sıra içine vefa duygusu da yerleştiriyor polislerimiz. Çocuğundan yaşlısına, hastasından sağlıklısına herkese yardım etmek amaçlı dört koldan sarılıyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözü vardır. “Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır.” Ne çok şey anlatıyor aslında bu söz. İnsan en başta kendini koruyabilmeli, vicdan sahibi olabilmeli. Eğer olamazsa, kötü yolları seçerse işte o zaman karşısında polisi buluyor insan…