Dünyada Petrol kontratları, 20 Nisan tarihte ilk kez 0 doların altında işleme girdi. %300’den fazla değer kaybı yaşayan ham petrol vadeli kontratlarındaki bu çöküşün sebebi ise hayli garip

Bir çok havayolu şirketi, taşıt trafiği, bütük enerji şirketi ve virüsten dolayı üretimlerin kapandığı için ortada bir işlem edilmiş petrol tüketimi yok denilecek kadar az. Dolayısıyla üreticilerin kuyularda üretim yapması için herhangi bir alan yok. Şu zamana kadar rafineriler üretim yapıp depolama yoluna gitti ama depolar tamamen doldu ve olayın en başına döndük: petrol kuyusundan petrolün çıkarılmasına.

Petrol üreticileri “ay sonu geldi paramı ver petrolünü al” diyor. Rafineriler “yerim yok alamam” diyor. Üretici “alacaksın kardeşim ben bilmem, sözleşme böyle” diyor. Rafineri ise serbest piyasaya dönüyor Yani şu an yaşanan kriz rafinerilerin elindeki petrol sözleşmelerini, taşıma ve depolama bedelinden feragat etmek için bedavadan, hatta üstüne para vererek başkasına yönlendirmeye çalışmasından ibaret. Bu bağlamda ABD’de üretim yapan büyük bir şirketin 800 milyon dolar değer kaybettiği bugün açıklandı. Petrol kuyularını kapatmayı düşündüklerini açıklayan bir çok firma hükümetin alım yapmasını bekliyor. Bu süreç bana kalırsa bir devrin sonunu hazırlıyor..