Bilinmezleri merak eder,ilgi duyarız. Merak duygumuz bize  daha fazla şeyi araştırıp,öğrenmeyi öğütler.Kainatın nasıl yaratıldığını,niçin yaratıldığını düşündük mü hiç?

Bugünleri iyi değerlendirelim.Evlerimizde vakit geçirirken okumayı da ihmal etmeyelim.Zamanımızı sadece TV ve bilgisayar başında geçirmeyelim. Bugünler bu anlamda  çocuklarımıza rol model olmanın tam da zamanı.

Kitaplığımdaki kitapları karıştırırken çok güzel bir kitap geçti elime.Tam 960 sayfalık.İlmihâl tadında bir kitap.Oğlumun dikkatini çekti hemen.’’Anne  ne yapıyorsun o kadar büyük bir kitabı okuyacak mısın?dedi.Tabii ki, dedim.İnsan okumaya niyet ettiği her şeyi  okur.

Evet,insan kitabı okumakla başlar belki;ama kendisini okur,insanlığını okur,yaşantısını okur, isteklerini,ihtiyaçlarını okur,kainatı okur.Herkesi,her şeyi okur.

Cenab-ı Allah’ın kainatı yaratmasının en güzel gayesi elbette ki  gizli bir hazine iken bilinmeyi istemesidir.

Cenab-ı Hak kainatı yaratarak merhametini,kudretini,celalini nimetlerinin bolluğunu,sanatının çeşitliliğini,hikmetlerinin sırlarını  göstermek istemiştir.Gören gözler için tabii ki.

İlk önce kendi nurundan  çok nurlu,yeşil bir cevher yarattı.Bu ilk cevher Nur-ı Muhammed,Levh-i Mahfuz,akıl ve ruhtur.Bütün ruhların ve cisimlerin yaradılışı işte bu ilk cevherdir.

Her ruh kendi cinsini bulmuş,her sınıf kendi makamına girmiştir.Cenab-ı Allah bunları yarattıktan tam 2 bin yıl sonra cisimler alemini yaratmıştır.Sevgiyle baktığı o cevher eriyip akmış,özünden de Arş-ı Azam,yağlarından Kürsi,Cennet,Cehennem,7 kat gök ve 4  Unsur yaratılmıştır.

Cenab-Allah’ın Kainatı bir anda yaratmaya kudreti olduğu halde niçin 6 günde yaratmıştır.Hiç düşündük mü?Bunun en güzel sebebi elbette ki kullarım her iş ve hareketlerinde sabırlı olmalılar,acele etmemelilerdir.Her şeyin bir zaman döngüsü vardır.

Arş-ı Azamın dört direği vardır ve bunlar yerin dibine kadar inerler.Arşı 4 melek sırtında taşır.Bu meleklerin içerisindeki en önemli olanı İsrafil yani Kıyamet saatinde Sur’a üfürecek olan melektir.Arş-ı Azamın etrafında 8 büyük nehir vardır.Herkail adlı melek bütün eşyaların sırlarını bilir.Allah 70 bin melek yaratır ve bu melekler daima “Sübhanallah velhamdülillah ve la ilahe illallallahü vallahü ekber ve la havle vela kuvvete illa billahil aliyyilaziym diye gece gündüz Allah’ı zikrederler.

Cenab-ı Allah önce kürelerin en büyüğü ve en parlağı olan Güneş’i sonra da Ay’ı yaratmıştır.Daha sonra Cebrail(as)Allah’ın izniyle Ay’ın yüzünü kanadıyla silmiş ve ışığını yoketmiştir.Böylece Ay’ın aydınlığı sönüp gece ile gündüz ayırt edilsin ve onunla sene ile ayların hesabı bilinsin istemiştir.Ay üzerinde görülen siyahlıklar sönmüş olan ışığının izleridir.

Sonra Güneş Allah’ın izniyle 6 ay kadar her gün yeni bir yerden doğar(doğudan doğar; ama aynı noktadan değil,batarken de her gün aynı noktadan batmaz,hiç düşündük mü?) başka bir yerden batar.Sene tamamlanınca yine eski yerine döner.Bu hal kıyamete kadar böyle devam eder.(Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri,Marifetname)

Okuyup,idrak etmeye devam inş.

Selametle…