Bizlerin yani insanlığın huzurunu güvence altına almaya çalışan sisteme hukuk denir. Hukukun kelime anlamı da haktır. Bugün Dünya Hukuk Günü. 1967 yılından beri bugün kutlanmakta. Amacı demokratik ve adaletli bir devlet anlayışı sağlayabilmek.

 Gel gör ki bu kurallar dünyanın birçok yerinde amacı dışında kullanılmakta. Adaletin güçlüden yana değil haklıdan yana olması gereken kuralların tümünü birçok ülkeler uygulamıyor.

 Çoğu gencimizin aklında hukuk fakültelerine gitmek var. İlk önce bu gençler neden bu fakülteleri tercih edeceklerini bilmesi gerekiyor. Bir mesleğim olsun diye adım atılan ve arkasından çoğu gencin mezun olduktan sonra içine düşen kaygıları oluyor. Bu mesleği tercih edeceklerin de öncelikle olarak lise de başarılı bir öğrenci olması gerekiyor diyor uzmanlar. Bana göre de çok iyi bir ikna gücüne ve mantığa sahip olmalılar. Hatta bunlara ilave çok fazla okuyan araştıran ve sabırlı bir yapıya sahip olmaları gerekiyor. Zaten uzun yıllar okuyacakları için okul zamanında da bu sabır gerekiyor.

 Dünyada barışın olması için en büyük güvencemiz hukuk. Hukuk herkese eşit olduğu gün belki dünyada barış hakimiyet kılar. Daha adil bir dünyada kim yaşamak istemez ki?

Dinimizde de hukukla ilgili sözler bulunmakta. Hz. Ali’nin buyurduğu gibi “Nerede olursan ol hakkı bulmaya çalış. Zor da olsa adaletten ve Haktan ayrılma.”