Globalleşen(Küresel) Dünya’mızda makineleşme hızla artış gösteriyor.Bu  günden güne tüm Dünya’nın değişimine de  zemin hazırlıyor.Teknolojinin ve kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımız da bir anlamda kolaylaştı.

Makineleşmenin hızla yayıldığı dünyamızda bir an durup düşündüğümüzde makinelerin vazgeçilmez hale geldiğini görüyoruz.O kadar alıştık ki onlara,onlar hayatımızın bir vazgeçilmezi oldular. Makineler olmadan hiçbir iş yapamaz olduk.Ya da tabiri caizse bir işe yaramadığımızın da farkına vardık.

Dünya sürekli değişiyor, ihtiyaçlarımız farklılık gösteriyor.İhtiyaçlarımızın farklılık göstermesi,zamandan nasıl  tasarruf edebilirizin gerekliliğini ön plana çıkarıyor.Binlerce insanın,binlerce isteğine bu kadar kısa bir zamanda ulaşmak için makinelere mutlaka ihtiyacımız var.

Makine ve makineleşmenin yaygınlaşması 1789 Fransız İhtimalinden sonra daha fazla olmuştur.Çığ gibi büyüyen milliyetçilik,eşitlik,adalet gibi kavramlar yıkılması imkansız görülen imparatorlukları,yönetim şekillerini ortadan kaldırmıştır.Bu akım öncelikle Avrupa’yı sonrasında tüm Dünya’yı etkisi altına almıştır.Globalleşen bu Dünya’da ABD  süper bir güç olma yolunda ilerlemeye başlamıştır.20.yy’dan itibaren makineleşme adına Dünya’ya damgasını vuracak icatlar ve makineler kullanıma sunulmuştur.Almanların o vazgeçilmez,dev cüsseli makineleri.Hatta 1.ve 2. Dünya savaşında makineleşmenin bir gövde gösteri yapılmıştır.Binlerce insan ölmüştür. Dünya devi olduğunu ileriye süren, makineleşme adına şu an altın çağını yaşayan  devletlerin bu savaşlarda makinelerini güvenli bir şekilde gizledikleri sonra açığa çıkardıkları bile söylenmiştir.

Makine nedir peki?Herhangi bir enerji türünü başka bir enerjiye dönüştürmektir.Karmaşık bir düzenek açıkçası.Geleceğin en çok rağbet göreceğini düşündüğümüz meslek, makine mühendisliği.Şu an sadece erkekler değil,bayanlar da bu meslekte oldukça iyiler. Bu meslek rağbet görüyor çünkü ihtiyaç çok fazla.Eğer makine ve makinelerin işlerliğine ilginiz varsa size bu konuda izleyebileceğiniz çok güzel bir film önerebilirim.Filmin ismi Üç Aptal…Bir Hint filmi.Uzun sürüyor biraz ama hiç sıkılmadan izliyorsunuz.Makinenin ne olduğunu,hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını çok güzel anlatmış gerçekten.Mutlaka izleyin…

Çamaşır makinesi,bulaşık makinesi,dikiş makinesi,tıraş makinesi, Saat hepsi birer makinedir.Tarım alanında,Sanayi sektöründe,gıda,giyim,sektöründe de kullandığımız binlerce makine vardır.İlk makineler 1765’ten itibaren yapılmaya başlanmıştır.Yüzyıllar öncesinde yapılan bu aletler şu an son teknolojiye uyum sağlayacak hale getirilmiştir.

İlerleyen zamanlarda yapay zekanın ve makineleşmenin artmasıyla birlikte insan gücünden yararlanma azalacak gibi görünüyor.Bu devrimi başlatanlar inşaallah bunu kontrol etmeyi de başarırlar. Bu iş  çığırından çıkarsa robotlarla,makinelerle baş etmek zorunda kalabiliriz.Dünyamız zaten makineleşme çağına çoktan evrilmiş durumda.Vazgeçilmezlerimiz olan makineler artık her alandalar…

Kolaylıklar diliyorum…