Sıradışı gerçekleşen olayları anlatmak için kullanırız bu ifadeyi.İçinde yaşadığımız dünyada ne hak,ne hukuk ne de adalet kaldı.Ahlak desen; ona hiç dokunmayalım isterseniz.Sorsan herkes kendince haklı.Bir bilmişlik, benlik davasıdır almış başını gidiyor.İnsanlığın  başı;küresel ısınma, enerji kaynakları,doğal felaketler,yanlış ve çıkarcı politikaların doğurduğu ekonomik ve siyasi krizlerden dolayı belada.

    Çivisi çıkmak deyimine gelince; bu deyim Orta Asya Türklerinin Şamanizm inancından çıkmıştır.Şamanizm inancına göre;yeryüzünden gökyüzüne kadar uzanan bir kazık vardır.Buna demir kazık deniliyor.Dünya kazığı da denilen bu kazık ya bir kayın ağacı,ya da bir çam ağacıdır.Şamanlar bu demir kazıkla inançlarına göre tanrılarla iletişim kurarlar. Onların inancına göre bu kazık yeryüzüne çivi ile bağlıdır.Eğer bu kazık yerinden çıkarsa ya da oynarsa kıyametin kopacağına inanılır.Her şeyin sonunun geldiğine inanılır.

    Biz çıkardık.Evet dünyanın çivisini biz çıkardık.Kabul etsek de etmesek de bu bir gerçek.Dünyamızın,doğamızın bir döngüsü var.Bu doğal döngüyü biz kendi ellerimizle mahvediyoruz.Neler mi yapıyoruz?Doğal bir şekilde akıp giden nehir yataklarının yolunu değiştiriyor,üzerine ev yapıyoruz.Eyvah,sel felaketi oldu!diyoruz.Deprem, fay hattının üzerine on katlı ev inşaa ediyoruz.Deprem olduğunda bunun cezasını yine biz çekiyoruz.Deprem diyor ki bize aslında -ey insanoğlu senin acı çekmene,ölmene ben sebep değilim-yine sensin.

     Biz çıkardık, bu çiviyi biz çıkardık.Doğa Allah’ın kusursuz yarattığı bir sistemdir.Ozon tabakasını bile deldik.Küresel ısınma nasıl oluştu peki?Ekonomik kaynaklardan oluşan sera gazlarından,arabalarda,evlerde kullandığımız doğal yakıtlardan.

Sanayileşiyoruz,ekonomik özgürlüğümüz artıyor.İyi güzel de doğayı bunlar için kirletiyoruz.Tarım alanlarında ürünümüzden bire bin alabilmek için kimyasal ilaçlarla toprağımızı,sularımızı kirletiyoruz.Ormanları tahrip ediyor,orman yangınlarına sebep oluyoruz.Bunları biz yapıyoruz.

   Küresel ısınmanın yan etkilerine baktığımızda ise;buzullar eriyor,yağmur miktarları artıyor,fırtına,sel,kuraklık baş gösteriyor.Küreselleşme de dediğimiz bir ifadeyle salgın hastalıklar dünya üzerine çok kolay yayılıyor.İşte Çin’den diğer ülkelere yayılan bu virüsün bir diğer nedeni de belkide küresel ısınmadır.Çin’de küresel ısınmanın enbüyük nedeni olan karbondioksit(CO2)’in salınımı 1970-2018 yılları arasında 10.000 milyon tondan fazla bir değere ulaşmıştır.Tabii teknoloji devi olmak kolay değil.Dünyaya tek başına kafa tutmakta.Bu konu biraz daha açılabilir; ama ben kısaca değinmek istedim.

Çivisi çıkan bu dünyada yaşamak ne kadar da zorlaştı. Rabbim salgın hastalıklardan, savaşlardan,felaketlerden bizleri ve ülkemizi korusun.

Selametle…