COVID-19(Korona virüsü) hastalığına sebep olan yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2’nin insan yapımı olduğu konusu, virüs haberlerinin yayılmaya başladığı ilk günlerden beri oldukça konuşulan bir meseleydi Ortaya atılan komplo teorisyenlerine epey mesai yaptıran bu iddia geçtiğimiz gün yayınlanan bir makale ile tarihe karıştı.

Nature Medicine’de ortaya sürülen son çalışma ile bu kitlenin gerçeği ortaya çıktı. Ayrıca çok dile getirilen sars-cov-2 bir biyolojik silah mı? Amerika’nın oyunu mu? sorularına verilen en bilimsel cevaptır bu yayımlanan makale oldu. Anlaşılan, komplo teorisyenleri bir süre daha iş çıkmayacak.

Neyse çok dağıtmadan konumuza gelelim
sars-cov-2, insanları enfekte ettiği bilinen yedinci koronavirüstür; bunlardan sars-cov, mers-cov ve sars-cov-2 insalarda ağır seyreden tablolara neden olabilirken, hku1, nl63, oc43 ve 229e daha hafif semptomlar yaratmaktadır.
Bu makalede ortaya çıkan sonuç ise bu virüsün kesinlikle insanlara hayvanlardan bulaştığını kanıtlamak oldu . Bu senaryoda örneğin, asya ve afrika’da bulunan pangolinlerden elde edilen bazı koronavirüsler, bu virüse çok benzer bir yapıya sahip. pangolin’den gelen bir koronavirüs, herhangi bir insana bulaşmış olabilir. Daha sonra insan popülasyonunda doğal seleksiyonla mevcut tehlikeli haline gelmiş olabilir.