Bavul, bir diğer adıyla valiz, insan hayatında önemli bir yere sahiptir. Seyahatler sırasında elbise ve diğer küçük eşyaların taşınması için kullanılır. Tarih boyunca ahşap, kumaş ve termoplastik malzemeler ile valiz üretimi yapılmıştır. Genellikle dörtgen biçiminde olup sert plastik veya deriden imal edilir. Bazıları ise organik karışımlar içeren, dayanıklı ve hafif bir malzeme olan vinilden üretilmektedir.

Bavul ve valiz aynı amaç için kullanılsa da anlam olarak farklı çağrışımlara sebep olur. Bavul kelimesi daha uzun mesafeli yolculuklarda tercih edilen büyük çantaları hatırlatır.. Valizler ise daha ziyade kısa süreli gidip gelinen yerler için ihtiyaçların doldurulduğu küçük çantalardır. Günümüzde bavullar anahtar veya şifreleme ile kilitlenebilmektedir. Hem boyut, hem üretiminde kullanılan malzeme, hem de çeşitli kilitleme yöntemleri açısından ihtiyaca göre birçok bavul ve valiz çeşitleri mevcuttur.

Küçük Bavul 

Bu ürünler, küçük boy valiz olarak da isimlendirilirler. Oldukça kullanışlı olup kısa mesafeli yolculuklar için idealdir. Küçük valizlerin boyutları, genel olarak havayolları firmalarının kabin ölçülerine göre belirlenir. Uçaklarda belirli bir ağırlık sınırı vardır. Bu sınır aşıldığında ekstra bagaj ücreti ödemeniz gerekecektir. Ücreti ödememek ve kilo sınırını aşmamak için küçük bavullar işinizi görecektir. Hafta sonu kaçamakları gibi tatiller veya kısa süreli seyahatler için Y55 x G40x D23 cm / 37 litrelik ölçüler, evrensel olmayan fakat genel olarak tercih edilen kabin boy bavul ölçüleri olarak tanımlanır. 

Orta Boy Bavul

Bu ürünler, kabin boy valizlerden biraz daha kapsamlıdır. Kabin boy ürünler her zaman yanınızda bulunması gereken, önemli eşyalar için kullanılırken orta boy bavul daha fazla eşyayla yolculuk etmenizi sağlar. Evrensel olmayan, havayolları firmalarına göre değişiklik gösteren ölçüleri, Y69 x D45 x G25 cm / 70 litre olarak genellenebilir.

Büyük Bavul

Sık sık iş seyahatlerine çıkıyorsanız, geniş bir aileniz veya arkadaş gruplarınız varsa bavul modelleri arasında tüm eşyalarınızı yanınıza alabileceğiniz seçenek büyük boylardır. Bu ürünler, uzun süreli seyahatlerinizi konforlu bir şekilde geçirmenizi sağlar. Ölçü bakımından standart ölçüleri bulunmamakla birlikte genellikle Y77 x G53 x D29 cm / 112 litre olarak tanımlanır. 

Çocuk Bavulu

Seyahat hazırlığı ebeveynler için soruna dönüşebilmektedir. Bu ürünler bu sorunu ortadan kaldırmak için pratik bir kullanım sunar. Seyahati çocuklar için daha eğlenceli hale getirmek ve ebeveynlerin endişelerini en aza indirmek için üretilmiştir. Genellikle tekerlekli, çekçekli ve oldukça pratik olan bu desenli bavullar, çocukların eşyalarını ayrı ve onlara özel bir çantada muhafaza etmeyi sağlar.

Tekerlekli Valiz

Valiz modelleri arasında en kullanışlı olanıdır. Sırt çantası gibi bel, omuz desteğiyle veya kol gücüyle taşımak yerine tekerlekli bavulları sapından tutarak sürükleyebilirsiniz. Böylece tekerlekli valiz taşıma yönünden sizi yormaz, oldukça rahattır.

 

Bavul Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Toplanır?

Bavul hazırlarken çantanın fonksiyonlarını, bölmelerini doğru kullanamamak; yanlış bir planlama oluşturmak verimsiz alan kullanımına yol açar. Bu noktada bavul nasıl toplanır ve hazırlanır sorusu birkaç madde ile özetlenebilir:

 • İlk olarak yanınıza alacağınız giysilerinizi önceden ayarlayınız. Az yer kaplaması açısından kıyafetlerinizi rulo şeklinde katlayabilirsiniz. Fakat gittiğiniz her yerde ütü araç ve gereçlerini bulamayabilirsiniz. Bu durumda rulo yerine mağaza tipi katlama şeklini kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Bu katlama biçiminde giysilerinizin kırışma olasılığı daha azdır.
 • Eşyalarınızı öncelikle kalın olanlardan ince olanlara (havlu, kazak, tişört) doğru sıralayınız. Sonrasında da kullanım oranına göre en alttan en üste doğru eşyalarınızı yerleştiriniz.
 • Hemen ardından ayakkabılarınızı koyunuz.
 • Kırılacak eşyalarınızı bavulun tam ortasına, giysilerin arasına koyarsanız valiz sert bir şekilde düşse bile eşyanız zarar görmeyecektir.
 • Eğer uzun süre seyahat edecekseniz ve koku hassasiyetiniz varsa bagaj kokusunu engellemek için sevdiğiniz bir kokuyu kağıda sıkıp valize yerleştirebilirsiniz.
 • Cep ve fermuarlı bölgeleri de değerlendiriniz.

Bu bavul hazırlama listesi ile eşyalarınızı pratik ve kolay biçimde toplayabilir ve valizinizi hazırlayabilirsiniz.

Bavul Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çok sık seyahat ediyor olabilirsiniz. Bu durumda kaliteli, uzun ömürlü bir bavula ihtiyaç duyarsınız. Bavul, sık sık alınan bir ürün değildir. Genellikle satın alındıktan sonra yıllarca kullanılır. Bu nedenle seçim yaparken dikkat edilmesi gereken birtakım unsurlar vardır. Bu unsurlar birkaç madde ile şunlardır:

 • Ürün, kalıp olarak ağır olmamalıdır. Bazı valizler boşken bile ağırdır. İskeleti hafif olan ürünler taşırken size ekstra bir ağırlık yüklemez ve böylelikle fazla enerji harcamanıza sebep olmaz.
 • Bavul seçerken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus boyutudur. Eğer gittiğiniz yerlerde uzun süre kalan, sık sık da seyahat eden biriyseniz büyük boy bir seçenek size yardımcı olacaktır. Tam tersi durumda ise kabin boy olanlar ihtiyacınızı karşılar.
 • Ürünün yapısı, rahat ve uzun vadede kullanım için önemlidir. Bunun için sert bavullar yerine daha yumuşak yapıda olanları tercih etmelisiniz. Yumuşak yapılı olanlar daha fazla eşya alır.
 • Ürünün su ve nem geçirmeyen bir kumaşa sahip olması önemlidir.
 • Ürünün çekçekli ve tekerlekli olmasına dikkat edin. 2 tekerlekli olanlar da kullanışlıdır fakat 4 tekerlekli olanlar daha konforlu bir sürüş sağlar.
 • Valizinizin körüklü olması da size ekstra yer kazandırır. Böylelikle ikinci fermuarı açtığınızda daha geniş bir alana daha fazla eşyayı sığdırabilirsiniz.
 • Bavulların dikişleri de en az kumaşı ve genişliği kadar önemlidir. Çünkü ne kadar geniş bir ürün alırsanız alın, dikişleri sağlam olmadıkça genişliğinin hiçbir anlamı olmayacaktır.
 • En önemlisi kısım ise ürünün sapıdır. Kalitesiz bir ürün, sapın elinizde kalması gibi ciddi problemlere yol açabilir. Ayrıca sapın yüksekliğinin boyunuza göre ayarlanabilmesi ergonomik bir kullanım için önemlidir.

Bu ve benzeri ayrıntılar doğrultusunda kendiniz için en doğru seçeneği kolayca keşfedebilirsiniz. İhtiyacınıza, isteklerinize ve bütçenize uygun ürünleri keşfetmek için Avansas aksesuar kategorilerini inceleyebilirsiniz.