Başkanlar kuruluna birlik ve beraberlik duygusu hakim oldu. Antalya Valisi Ersin Yazıcı ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın konuşmaları ayakta alkışlandı. Başkanlar Kurulu’nda önceki Birlik Başkanı Mesut Aşanel ve Başkan Vekili Necdet Erkan ile ebediyete intikal eden esnaf ve esnaf temsilcileri saygı ile anılarak unutulmadı. Başkan Fehmi Erdem oda başkanlarına bir de müjde vererek teşkilatın yeni hizmet binasının kazandırılmasında Yücel Başkan’a teşekkür etti.

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanlar Kurulu Antalya’da düzenlendi. Toplantıya önceki Balıkesir Valisi olan Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yasin Sağay ile Balıkesir esnaf teşkilatları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan 2021 Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanlar Kurulu’nda Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Esnaflar için son iki yılın çok zor geçtiğini ifade eden BESOB Başkanı Fehmi Erdem “Pandemi nedeniyle esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz işyerlerini uzun süre kapalı tutmak veya kısıtlı çalıştırmak zorunda kaldı” dedi.

 

ERDEM AŞI OLMAYA DAVE ETTİ

Her şeye rağmen ayakta kalmaya çalışan, üretmeye ve ülkesini kalkındırmaya devam eden esnaf ve sanatkarlara teşekkür eden Başkan Fehmi Erdem, hala yeni dalgalarla devam eden pandemi sürecinin bir an önce sona ermesini, toplumsal yaşama, ekonomiye, insan sağlığına daha fazla zarar vermeden normalleşmeye geçilmesini diledi.

Erdem “Bu anlamda tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya çağırıyorum. Aşı olmak Covid-19’a yakalanmanız halinde süreci daha kolay atlatmamızı sağlayan önemli bir yoldur. Ayrıca normal yaşama dönmemiz için ihtiyacımız olan toplumsal bağışıklık da aşı ile yakalanabilir” diye konuştu.

 

“SALGINDA BALIKESİR’DE 70 BİN

ESNAF VE AİLESİ ETKİLENDİ”

Pandeminin başlangıcında Balıkesir’de 48 bin 739 esnafın olduğunu önemle belirten Başkan Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Pandemi nedeniyle mücbir sebep kapsamına alınarak geçici olarak faaliyetlerini durduran esnaf sayımız il genelinde 13.029 dur. Faaliyet kolları mücbir sebep kapsamında olmamakla birlikte piyasadaki durgunluk nedeniyle; tuhafiyecisi, terzisi, ayakkabıcısı, kuyumcusu, lokantacısı, kırtasiyecisi ve bunlar gibi işyerini açamayan esnaf ve sanatkârımızla birlikte bu sayı toplam üye sayımızın yüzde 60’ına yani 29 bine yaklaşmıştır. Kapalı olan işyerlerinde çalışan yaklaşık 45 bin kişiyi de göz önüne aldığımızda bu salgından etkilenen esnaf ve sanatkârımızla çalışanlarımız 70 bin kişiyi geçmiştir. 1 Temmuz itibarıyla normalleşmeye döndük ama rakamlar yine artıyor. Tedbirlerimizi alarak yaşama ve hayata devam edeceğiz.

Esnafımızın bu zor günlerinde onlara bir nebze olsun faydalı olabilmek için Valiliğimiz , Büyükşehir Belediyemiz ile hemen hemen her gün bir aradaydık. Yaptığımız istişareler sonucunda , maske bulunamadığı o günlerde her odamıza üye sayısı kadar iki defa maske dağıttık. Büyükşehir Belediyemizle işletmeleri kapalı olan Esnafa ve yanlarında çalışanlara 1. Turda 8.000 adet , 2. Turda 6.000 adet olmak üze erzak kolisi dağıtıldı. Bunun yanında esnafımız için Büyükşehir Belediyemiz yetkileri kapsamında kirada, işgaliye bedellerinde ve suda indirim uyguladı.”

 

“DESTEK İÇİN BASKIYA DEVAM EDİYORUZ”

Türkiye çapında yapılan genel desteklerin de olduğunu hatırlatan Erdem “25.000 TL kredi + 25.000TL kredi kartı %4.5 uygun faizli kredi desteği sunuldu, İşletmelerimize Kısa Çalışma ödeneği destekleri verildi, Pandemi sürecinin uzamasıyla Kullanılan kredilerin ertelenmesi gerçekleştirildi, Basit Usuldeki esnafa ve Deftere tabi bazı meslek kollarındaki esnafa 4.000 TL hibe desteği sağlandı, Kira desteği 3 aylık (aylık 750TL) olmak üzere verildi, Bir defaya mahsus olmak üzere belirlenen mesleklerde 5.000 TL ve 3.000 TL hibe desteği verildi. Bunlar gibi farklı destekler” diye konuştu.

 

YENİ HİZMET BİNASI

İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem “Sizlere birde müjdeli bir haber vermek istiyorum. Birliğimize 30.03.1997 tarihinde rahmetli Başkanımız Mesut Aşenel ve o günkü Yönetim Kurulu tarafından kazandırılan hizmet binamız günün şartlarına göre yetersiz gelmeye başladı.

Bu sebeple 2019 yılında, yeni hizmet binası için çalışmalarımıza başladık. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz’a giderek konuyu izah ettik, sağ olsun bir dediğimizi ikiletmedi. Bizlere tüm desteği sağladı.

Bu bina 49.000 esnaf ve sanatkarı temsil edeceğinden yeri ve binanın şekli camiamıza yakışacak bir yer olması gerekiyordu. Bu sebeple çok titiz bir yer çalışması yaptık.

Yayladanın arkasında, amatör spor kulüplerine tahsis edilmiş binanın yerine karar verdik ve Yücel başkana bildirdik.

Bu yerin 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlarının hazırlanması imar durumunun belirlenmesi Meclis olurundan geçmesi, askı süresi, itiraz süresi, planlarının çizilmesi her halde binayı yapmaktan daha zor bir süreç oldu ama Yücel Başkanımın sayesinde başardık. Yerin yapımı için ihaleye çıkıldı.

Sevgili başkanlar burada ekranda da arkadaşlarım, yerin konumunu, üzerindeki binanın yıkım aşamasını, yerle ilgili onaylanan planları ve yeni binanın projesini sizlere gösteriyorlar.

Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz ve Ekibine teşkilatımız için gösterdikleri özverili çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.

İnşallah bu yılın sonuna kadar temel atma törenini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ondan sonrada 13- 14 ay içerisinde binanın bitmesi için gerekli çalışmaların titizlikle yapılacağından eminiz.

Hepimiz bu yerlerde ve görevlerde gelip geçiciyiz, baki olan kurumlar o sebeple Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odları Birliğine hayırlı olsun. Bu teşkilat için bir çivi çakmakta bana ve ekibime nasip olduğu için çok mutluyum.”

 

BAŞKAN YILMAZ “ESNAFIMIZ

MUTLU OLDUĞU SÜRECE

BALIKESİR MUTLU BİR ŞEHİR OLACAK”

Başkanlar Kurulu’nda BESOB Başkanı Fehmi Erdem’den sonra kürsüye Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel yılmaz davet edildi.

Esnaf teşkilatları ile hep dirsek temas halinde bulunduklarını ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz “Esnafımız mutluysa bizler de mutluyuz, Balıkesir’de mutlu. Fehmi Başkanımız’ın da dediği gibi yeni hizmet binamızın ihalesi yapılıyor. Yakında hep birlikte temelini de atacağız. Böylelikle esnaflarımız da daha iyi hizmet alacak. Balıkesir’de son zamanlarda tüm dünyada etkisini sürdüren Covid-19 pandemisinde esnaf ve sanatkarımızın yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Balıkesir olarak yaptığımız çalışmalar ile pandemi bizi teğet geçti diyebiliriz. Biz esnaf temsilcilerimizle olduğu kadar esnaflarımız ile birlikte olmaktan ve onları sık sık ziyaret ederek sohbet etmekten mutluluk duyuyoruz. Fehmi Başkanımızın başkanlığında, Sayın Valimiz ile birlikte körfezde bulunan esnaf ve sanatkarları odaları başkanlarıyla buluştuk. Onların sorunlarını dinledik. Güney Marmara ve merkez toplantılarını da yaparak yine önümüzdeki sürece bakacağız. Biz sizlerle beraberiz. Siz yaşadıkça Balıkesir çok güçlü olacak. Esnafımız mutlu olduğu sürece Balıkesir mutlu bir şehir olacak. Bunun farkındayız. Alacağınız kararlar Balıkesir’e hayırlı olsun. Hepinize gireceğiniz seçimlerde de başarılar diliyorum” diye konuştu.

 

VALİ YAZICI “BANA

ÇOK DESTEK OLDUNUZ,

ÇOK İYİ REFERANS VERDİNİZ”

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya Alanya’ya hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan Balıkesir önceki Valisi ve şimdiki Antalya Valisi Ersin Yazıcı “Ben özellikle Başta Fehmi Başkanım olmak üzere hepinize tek tek teşekkür etmek istiyorum. Sebebine gelince; ben Balıkesir’de 4 yıl kaldım. Gerçekten mutlu ayrıldım. Onun semeresini de burada yiyiyorum. Antalya’ya geldiğimizde pandemi başlamış ve bu süreçte esnafımızın çeşitli sıkıntılar içerisinde olduğunu siz esnaf başkanları olarak durumu benden iyi biliyorsunuz. Ben de daha önce Balıkesir’de de birlikte çalıştığımız gibi esnaflarımızla toplanıp dertleriyle dertlenmeye ve bu dertlerini çözmeye gayret ettim Ben de kendimi o güzel 4 yılın ardından Balıkesirli olarak görüyorum. Vali Ersin Yazıcı Başkan Fehmi Erdem’e teşekkür plaketi sundu. Konuşmaların ardından başkanlar kurulu gündem maddeleri üzerinde çalışmaya devam etti.

 

SARAN İŞLEYİŞ HAKKINDA BİLGİLER VERDİ

Konuşmaların ardından Başkanlar Kurulu’nda Ocak 2022’den itibaren seçim sürecinde karşılaşılacak olan işleyiş hakkında bilgiler verildi. Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Saran, 2020 yılında Esnaf sanatkar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile, Genel Kurullarda sunulacak evraklarda değişiklikler yapıldığını hatırlatarak “Bu değişikliklerin Odalar tarafından hazırlanacak evraklarda yanlış yapılmaması, siz oda başkanlarımızın rahat ve sorunsuz bir genel kurul yapabilmeniz için. Sizlerin de bildiği gibi Büyükşehir olmamız sebebi ile daha önceden ilçelerimizde Bakanlık temsilcisi olarak, Kaymakamlıklardan görevlendirilen personeller yerine, artık Ticaret İl Müdürlüğünden temsilci görevlendiriliyor. Ticaret İl müdürlüğümüzde 6 adet Hükümet komiseri ekibi olduğundan, 1 günde ertelemeli veya seçimli genel kurul sayısı altının üzerine çıkamayacaktır” dedi.

Oda seçimlerimizin tarihleri belirlenmeden önce Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne seçim tarihleri bildirilmesinin gerektiğini ifade etti.