Gazeteciler Cemiyeti, 11 yıl önce Bandırma’da görev yaptığı gazetesine gittiği sırada kurulan kalleş pusu sonucu katledilen basın emekçisi Cihan Hayırsener için anma mesajı yayımladı.

Toplumun sesi kulağı olan gazetecilerin susmayacalarını belirten Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti hain pusunun basın emekçilerini hedef almasını kınadı BGC yaptığı açıklamda “Gazeteci toplumun öncü kuvvetlerinden biridir. Düşünce ve yorumuyla, haberiyle, fotoğrafıyla, görüntüsüyle, söyledikleriyle gerçeklerin vatandaşla buluşmasına aracılık edendir. Önceliği halkın çıkarıdır, kamu yararıdır. Cemiyetimizin Disiplin Kurul Başkanı Cihan Hayırsevener de bu ilkeler ışığında kalemini kullanan bir basın emekçisiydi. Gerçekelri yazdığı, kamu çıkarını gözettiği için korktular Cihan’dan ve kalleşce pusu kurup Ülkemizde bugüne değin 66 gazeteci-yazar öldürüldü. Balıkesir Basınının cesur kalemlerinden biri olan Cihan da bunlardan biri oldu. Ülkemizin ve milletimizin çıkarları noktasında kalemini kullanan, beynini yoran gazeteciydi. Gerçeklerin ortaya çıkarılmasından korkan, karanlıktan beslenenlerin planladığı kalleşçe saldırıda şehit düştü.
Ölüm emrini verenleri, tetiği çekeni, insanlık dışı eylemi organize edenlere yardım ve yataklık edenleri bir kez daha lanetliyoruz. Türk Basını ilk şehidini verdiği 1909’dan beri susturulamadı.
Meslek ilkelerini benimseyen, kalemleriyle mikrofonlarını milletinin çıkarları ve gerçekleri öğrenmesi adına kullanan gazeteciler susmadı, susmayacak, susturamayacaklar. Hangi nedenle olursa olsun bugüne dek öldürülen meslektaşlarımız yanı sıra vefat eden basın emekçilerini hüzünle, rahmetle, dualarla anıyoruz.” denildi.