Ar-Ge ve İnovasyon gelişiminin ve kültürünün omurgası niteliğindeki Üniversite-Sanayi işbirliklerinin güçlenmesine katkı sağlayan iş insanı ve fikir önderlerinin ödüllendirildiği ÜSİMP Ödülleri, ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı Ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi’nin açılış gününde duyuruldu.

Türkiye’de üniversite-sanayi işbirliğinin gelişimine destek, katkı ve açılım sağlayan iş insanı ve fikir önderlerine verilen Üniversite-Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Ödülleri bu yıl 25-29 Kasım tarihleri arasında online olarak düzenlenen ÜSİMP Ulusal Patent Fuarı Ve Üniversite-Sanayi İşbirliği Ulusal Kongresi’nin ilk gününde açıklandı. TÜBİTAK kurucu Genel Sekreteri, TÜBİTAK MAM’ın kurucu Direktörü, Bilim ve Teknolojiden sorumlu eski Devlet Bakanı Prof. Mehmet Nimet Özdaş Anma Ödülü, Türkiye Bilişim Vakfı kurucusu Faruk Eczacıbaşı Onur Ödülü, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne (İTÜ), yerleşkenin yapılması başta olmak üzere pek çok katkıda bulunan Ülkü Arıoğlu, Üstün Hizmet Ödülü aldı.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleşen ödül ile ilgili olarak ÜSİMP Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Hamit Serbest, kurum ve kuruluşların sürdürülebilir olması için yenilikçiliği, yenilikçilik için de bilgiyi takip etmeleri gerektiğine değinerek, “Dolayısıyla, kurum ve kuruluşlar yeni bilginin üreticisi konumundaki üniversitelerle işbirliği yapmak zorunda. Bu konu sadece Türkiye değil tüm ülkeler için geçerli. ÜSİMP ödüllerinin amacı, ülkemizde üniversite-sanayi işbirliğinin gelişmesine önemli katkılar yaparak, aktif çalışma hayatlarını tamamlamış ve hali hazırda bu alanda çalışanlar için örnek olma özelliğine sahip kişilerin, ekosistemin en büyük temsilcisi olan ÜSİMP tarafından ödüllendirilmesidir” dedi.