Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

‘SEÇİME KURBAN EDİLDİK’

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘su yeterli değil denilerek’ susuzluğa mahkûm edilen Pamukçu Mahallesi, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın seçimden öne verdiği sulama sözünü yerine getirmesini bekliyor. Ahmet Akın’ın seçim çalışmasında su problemini çözeceğinin sözünü verdiğini belirten Pamukçu Mahallesi sakinlerinden Rıdvan Kabakçı, “Seçim vaadi olarak kullanıldık. Ürün çeşitliliğimiz bitti. Seçimden önce iki başkan adayı da su gelecek dedi. Er insan verdiği sözü tutar diye sulu tarım ürünlerini ektik. Sonuç olarak bu sene de su verilmiyor” dedi.

MADDİ ZARAR 500 MİLYON LİRA
Balıkesir’in en verimli topraklarına sahip Pamukçu’da ürün çeşitliliğinin bitirilmesinin faturasının çok ağır olduğunu kaydeden Mahalle Muhtarı Hakkı Demiröz ise su sözünün yerine getirilmemesinden dolayı bölge halkının maddi zararının bu sene 500 milyon lirayı bulacağını belirtti.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın’ın en büyük seçim vaatlerinin başında ‘tarımsal sulama ücretsiz olacak’ vaadi geliyordu. Akın’ın seçimden önce hiçbir koşul ve şart koymadan her yerde ücretsiz olacağını açıkladığı vaadi 0-20 dönüm arası ücretsiz, 20-40 dönüm arası yüzde 50 indirimli şeklinde meclisten geçmesine rağmen suya hasret kalan köylüler bırakın ücretsiz ya da indirimli suyu parasını ödeyerek bile mümbit topraklarını suyla buluşturamıyor. Ahmet Akın’ın seçimden önce kendilerine su verileceği yönünde sözünün olmasına rağmen yerine getirilmediğini belirten Pamukçu sakinleri, kendilerinin siyasete kurban edildiğini, seçim vaadi olarak kullanıldıklarını belirtti.  18 bin dönüm tarım arazisinin sulamasının yapıldığı kanala suyun verilmemesiyle birlikte ürün çeşitliliği bitme noktasına geldiği Pamukçu Mahallesi’nde bundan dolayı en büyük darbeyi üretici yedi. Kastamonu Taşköprü’den sonra sarımsağın ikinci diyarı olan Pamukçu Mahallesi, susuzluktan dolayı sarımsak üretimindeki bereketli günlerini arar oldu.

PARASINI VEREREK BİLE SUYU ALAMIYORUZ

Pamukçu Mahalle Muhtarı Hakkı Demiröz: “Barajda su yok diye su verilmiyor. Seçim öncesinde tarımsal sulamadan para alınmayacağının vaadini verdiler. Biz diyoruz ki; suyu alalım parasını da ödeyelim. Biz bedava değil ücretiyle su almak istiyoruz. Ancak su verilmiyor, su yeterli değil diye. Biz zaten fazla su istemiyoruz. Kanal yarım dolsa bize yetiyordu. Kapakları 1-2 santim açsalar bize yatıyor. Geçen yıla göre su kapasitesi yüzde 10 oranında fazla.  Seçim öncesi bize bu vaat verilmişti. Üretici gübresini aldı, tohumunu aldı yerini ekti ama şu anda su verilmiyor. Geçen yıl kaybımız 300 milyon lira vardı. Bu yıl bu rakam 500 milyon lirayı bulacak. Arıtmadan gelen pis suyu bile bağlamıyorlar.

MADDİ KAYBIMIZ 500 MİLYON LİRA

Latif Yüce: “Ahmet Akın burada seçim çalışmasına geldiğinde, spor kulübünün kahvesinde bu konuda bizzat kendisi söz verdi. Bizim mahalleye yüzde 100 su verileceği yönünde söz vermişti. Bırakın su verilmeyi arıtmanın pis suyunu bile alamıyoruz. İki yıldır aynı şekilde susuzluktan dolayı kaybımız çok fazla. Geçen yıl maddi kaybımız 300 milyon liraydı. Bu yıl yaklaşık 500 milyon liraya çıkar. Görecekler Barajı’ndan buraya takviye yapılacağı denildi hiçbir faaliyet yok”

“BİZİ KENDİ SİYASİ

HAYATLARINA ALET ETTİLER”

Rıdvan Kabakçı: “Suyun verilmemesi sebebi barajda su olmadığına yönelik. Geçen yıl yüzde 24-28’lerde kaldı. Geçen yıl Pamukçu- Aslınhantepecik Sulama Birliği’ne su verilmemişti. Maddi zarara uğradık. Seçim zamanında bazı vaatler verildi BASKİ ve DSİ ile. Yücel Yılmaz da Ahmet Akın da vaatler verdi. Seçim öncesi her şeye tamam denildi ama kadrolar değişti, Ahmet Akın geldi, Kuraklık Komisyonu kurdu, o da olur vermedi su yetersiz diye. Halbuki geçen yıla göre yüzde 10 su fazla. Kuraklık Komisyonu kurulduktan sonra kimse ortada kalmadı. Komisyon da ret verdi. Ahmet Akın da söz verdi. Bizi kendi siyasi hayatlarına alet ettiler. Herkes bir söz verdi verilen sözlerin hiçbiri yerine gelmedi. Olan burada çiftçiye oluyor. Filler tepişirken olan çimlere olurmuş. Ara yerde biz gidiyoruz. Bizi siyasete alet ettiler. Arıtmanın suyunun verilmesi için uğraşıyoruz o da olmuyor. DSİ’nin, Valiliğin, Büyükşehir’in bir olup bu sorunu çözmesi gerekir.

BİZİM SUYUMUZU ORGANİZE

SANAYİ’YE VERDİLER

Hakkı Çoban: “İki başkan da söz verdi ama yerine getiren yok. Bizim suyumuz başka yerden gelmiyor. Sındırgı’dan su gelirse barajımızda olacak. Bizim suyumuzu Balıkesir ve OSB kullanıyor. Bize burada az bir su verselerdi Pamukçu bundan faydalanırdı. Çok az kısım sulanıyor. Buğday dışından üretilen ürün yok. İki yıldır mağduruz