Sağlık Bakanlığınca Balıkesir’de kurulan Sağlıklı Yaş Alma Merkezi 65 yaş ve üzeri bireylerin aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmelerini desteklemek amacıyla hizmet veriyor

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi bünyesinde nisan ayında faaliyete geçen ve 5 ayda 250 kişiyi kabul eden YAŞAM, ileri yaş gruplarındaki hastalara ulaşarak ileri yaş sağlığı (geriatri) birimiyle entegre olup tedavi imkanı sunuyor.
Geriatri uzmanı, fizyoterapist, beslenme ve diyet uzmanı ve hemşirelerden oluşan 10 kişilik uzman ekip, ileri yaş grubunda görülen kronik hastalıkların takibi, unutkanlık, bunama, depresyon, beslenme bozuklukları, kırılganlık, çoklu ilaç kullanımı gibi rahatsızlıklara müdahale ediyor.
Bazı hastaları evde ziyaret ederek tedavilerine destek olan ekip, bazı hastaları ise araçla evlerinden alarak hastanede tedavi süreçlerini yürütüyor.Hastaların kapsamlı değerlendirildiği merkezde, tedavisi uzun sürecek hastalar için 10 yataklı servis de bulunuyor.Tüm tetkikleri yapılan hastalar, tedavi sürecine göre diğer birimlere yönlendirilebiliyor.

Balıkesir genelinde 4 bin 500 kişiye telefonla ulaşıldı

Balıkesir YAŞAM Sorumlusu Doç. Dr. Bilal Katipoğlu, Sağlık Bakanlığınca YAŞAM projesinin uygulanmasına Balıkesir’den başlandığını söyledi.

Katipoğlu, “Merkezimizi faaliyete geçirdikten sonra 250 hastayı kayıt altına aldık. Balıkesir il genelinde 40 bine yakın 80 yaş üstü hastamız var. Her ilçede 300 hasta hedefine ulaşılmasını istiyoruz, bu da toplam 6 bin hasta yapıyor. 
Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinden bin hastanın telefonla görüşmeleri tamamlandı. Bu hastalarımızdan 250’sine randevu oluşturarak merkezimize kayıtlarını yaptık. İl genelinde telefonla ulaştığımız hasta sayısı 4 bin 500’e ulaştı. Bazı hastalarımızın hastaneye transferleri yapılarak burada müdahalelerde bulunuldu” dedi.