AK Parti Balıkesir Milletvekili, Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Av. Belgin Uygur, Burhaniye’de yer alan Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi BAÇEM’de incelemelerde bulundu.

İlçe ziyaretleri kapsamında Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık’a giden Milletvekili Uygur, teşkilatla bir araya geldi, kurum ziyaretleri gerçekleştirdi. Burhaniye’de ise BAÇEM’de incelemelerde bulundu.

 

İLÇE TEŞKİLATLARINI ZİYARET ETTİ

 

Milletvekili Uygur’un ilk durağı Gömeç oldu. İl Koordinatörleri Kemal Büyükakın, Hüseyin Murat Uysal, Ayfer Özsoy ve Gonca Erdem ile birlikte Gömeç İlçe Başkanlığında teşkilat ile bir araya gelerek istişarede bulundular. Yeni göreve gelen İlçe Başkanı Eşref Uslu’ya hayırlı olsun dileklerini ileten Uygur, yeni yönetime başarılar diledi. Ardından Burhaniye’ye geçen Uygur burada Teşkilat ziyaretinde yeni atanan İlçe Başkanı Namık Kemal Gedikoğlu’na hayırlı olsun temennilerini ileterek, ilçedeki çalışmaları değerlendirdi. Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş’ı ziyaret etti.  BAÇEM’i ziyaret ederek incelemelerde bulunan Uygur, son olarak Ayvalık İlçe Teşkilatını ziyaret ederek yeni atanan İlçe Başkanı Ali Gür’e hayırlı olsun dileklerini ileterek istişarede bulundu.

 

UYGUR BAÇEM’DE İNCELEMELERDE BULUNDU

 

Milletvekili Uygur Burhaniye’de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını yürüten BAÇEM’i ziyaret ederek, BAÇEM Müdürü Nazım Tanrıkulu’ndan yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı. Uygur ziyaretiyle ilgili şunları ifade etti; “BAÇEM şehrimizin değerli tarım ürünlerinin yaygınlaştırılması ve çiftçilerin bilgi düzeylerinin artırılması için eğitimler veren önemli bir kurumumuz. Burhaniye’de 114 dekarlık alanda kurulmuş olan BAÇEM’de hem tarım ürünleri hem aromatik bitkilerimiz büyük bir dikkat ve özenle yetiştirilirken, öte yandan çiftçilerimize yönelik eğitimler de veriliyor. Balıkesirimizin verimli topraklarında yetişen tıbbi ve aromatik bitkilerden uçucu yağlar, bitki çayları, sabun, merhem ve krem gibi kozmetik ürünler yapılıyor. Bunun yanısıra, zeytin ve zeytin ürünleri; tıbbi, aromatik ve peyzaj bitkisi fide ve fidanları; yem bitkilerinden balya ve silaj; kuru meyve, sirke, marmelat, reçel gibi ürünlerde burada üretiliyor.

 

BAÇEM Müdürümüz Nazım Bey, bu alan içerisinde yer alan birimleri tek tek gezerken yapılan çalışmalar hakkında çok değerli bilgileri bizimle paylaştı. Burada; Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Laboratuvarı, Biyoteknoloji Laboratuvarı, Üretim Seraları, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi, Doğal Gübre, Toprak Hazırlama ve Kompost Sahası, Doğal Ürünler Satış Yeri, Herbaryum ve Yerel Tohum Birimi, Distilasyon Ünitesi’ni hep birlikte inceleme fırsatı yakaladık. Ayrıca Eğitim ve Konferans Salonu ve Kütüphanesi’nde bölge insanımızın bu alanlarda faydalanması açısından oldukça güzel projeler ve çalışmalar yapıldığını gördük.

Balıkesirimiz  tıbbi ve endemik bitki türleri açısından son derece verimli ve zengin topraklara sahip. Bu açıdan bu bitkilerin korunup çoğaltılması, yaygınlaştırılması, bitkisel ilaç ve kozmetik hammaddesi olarak üretilmesi açısından BAÇEM çok önemli bir sorumluluğu yerine getiriyor. Ayrıca şehrimizde yaygın olarak tarımı yapılan tarla ve bahçe bitkilerinin üretimi ve hasadıyla ilgili de sorunlara çözüm getirmesi, bilinçlendirme çalışmaları takdire şayan.  Ben özellikle ıtır gibi güzel kokulu ve faydalı bir bitkinin burada yetiştirilmesi ve yeni projelerle yaygınlaştırılması çalışmalarının başlamasından da büyük memnuniyet duydum. Şehrimizin ekonomisine, çiftçimize çok değerli katkıları olan BAÇEM’de emeği geçenlere teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz” dedi.