İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclisi ve Bandırma Belediye Meclisi Üyesi Basri Ersan Kırbaş, adının parti içerisinde planlı bir şekilde İsmail Ok’tan talimat alan meclis üyesi olarak çıkarılmasından duyduğu rahatsızlıktan dolayı partisinden istifa etti.

İYİ Parti’nin Bandırmalı Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Basri Ersan Kırbaş, adının İYİ Parti’den istifa eden Milletvekili İsmail Ok’tan talimat alan meclis üyeleri arasında geçmesinden ve partisinin kendisini yüzüstü bırakmasından duyduğu rahatsızlıktan dolayı partisinden istifa etti. Şahsının İsmail Ok’la bir bağlantısının bulunmadığını ve istifa sürecinde tepki gösteren kişilerin başında geldiğini belirten Kırbaş, bu süreçte hakkında çıkan İsmail Ok’tan talimat alıyor ithamları karşısında partisinin kendisini yalnız bıraktığını kaydetti.  Parti içinde şahsına yönelik planlı bir yıpratma ve itibarsızlaşma çalışmalarına maruz kaldığını ifade eden Kırbaş, “Son dönemlerde parti içinde yaşanan ve planlı olarak şahsıma yapılmaya çalışılan itibarsızlaştırma ve ötekileştirme çalışmaları İyi Parti Eski Milletvekili İsmail OK’ un istifasının ardından yapmış olduğum açıklamanın ardından ,iyiden iyiye artmıştır. Her fırsatta parti içi demokrasiyi içine sindirmiş bir yönetim olmakla övünen ilçe teşkilatımız, aynı fikir ve düşünceleri kabul etmememiz nedeniyle 8 Mart tarihinde gerçekleştirilen ilçe kongresinin ardından oluşturulan yönetim kurulu tarafından bizleri tamamen yok saymaya başladı. Kongre sonrasında yeni yönetime hayırlı olsun ziyaretinde bulunmak amacı ile istemiş olduğumuz randevuya çeşitli bahaneler ile geri dönüş bile yapılmadı” dedi.

“İLÇE BAŞKANI MİLLİ BAYRAMLARDA PARTİYİ TEMSİL GÖREVİNİ YERİNE GETİRMEMİŞTİR”

Parti içindeki hataların üzerinde durdurulup çözüme kavuşturulması yerine üstünün örtüldüğünü belirten Basri Ersan Kırbaş, “ Ülkemizin içinde bulunduğu Pandemi sürecinde ilçe teşkilatımızın hiçbir şekilde halkımızın ihtiyaçları için bir şeyler yapmamış olmasına rağmen çok yoğun ve hassas bir ortamda partimi yıpratmamak ve yaşanan sorunların diyalog ile çözülebileceği inancı ile il yönetimi ile sürekli irtibat halinde kalarak süreci izlemeye devam ettim. İlçe Başkanımız onurumuz olan Türkiye Büyük Millet Meclisinin Kuruluşunun 100. Yılı’nda 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri ve Millet ittifakı ortağımız Cumhuriyet Halk Partisi ve STK temsilcileri ile birlikte 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında organize edilen çelenk koyma törenlerinde ilçe başkanı olarak partimizi temsil etme görevini yerine getirmemiş ve bunun sonucu olarak yerel basında çıkan haberlere açıklama yapmak yerine sosyal medyada yalan yanlış iftiralar ile konuyu kapatmaya çalışmıştır. Kendisinden bu iftiralara bir açıklık getirmesi, kastettiği kişinin kim olduğunu ispatlaması istenmiş ve tarafımızca bu amaçla bir basın açıklaması yapılmıştır. Yapmış olduğumuz basın açıklaması sonrasında açıklama yapmak yerine sessizliğe bürünmüş, sonrasında basın açıklaması yapan meclis üyeleri İl Başkanının da katıldığı bir toplantıya, yaşanan bu vahim olayı çözüme kavuşturmak amacı ile davet edilmiştir. İlçe başkanlığında gerçekleştirilen bu toplantıya katılım sağlarken düşüncem yaşanan sıkıntıları karşılıklı olarak konuşmak ve aradaki anlaşmazlıkları giderip partimize ve Bandırmamıza birlik ve beraberlik içinde hizmet etmeye devam etmekti. Toplantı sırasında yaşananlara bakılırsa toplantının amacı sorunları gidermek değil hem Bandırma’da hem de Balıkesir merkezde bulunan ve gündem yaratan haberlerin üstünü kapatmakmış” dedi. 

“OK’LA İLETİŞİM OLANLAN BELLİDİR”
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmasından dolayı ilçe yönetimi tarafından idari yaptırım uygulanması isteğiyle karşılaştığını dile getiren Kırbaş, bununla da yetinilmeyin isminin de İsmail Ok tarafından yönlendirilen meclis üyesi olarak suçlandığını belirtti. Kırbaş, “ Bugüne kadar sadece seçim çalışmaları sırasında görmüş olduğum İyi Parti Eski Milletvekilimiz İsmail Ok tarafında yönlendirilmekle suçlanmam, kendi üzerlerindeki lekeyi temizlemek, kendilerini aklamaya çalışmaktan başka bir şey değildir. Bu partide İsmail Ok ile iletişimi olanlar bellidir. Eski milletvekilimizin istifasına kadar aralarındaki ilişkiyi her ortamda dile getiren, kendisinden aldığı gücü etrafında aynı düşünceye sahip olmayanlara karşı her fırsatta kullanmaya çalışan kişiler bugün başkalarını suçlayarak İsmail Ok ile olan ilişkilerini gizlemeye çalışmaktadır” dedi. 

“İSTİFA DIŞINDA BİR SEÇENEK KALMADI”
İsmail Ok’ dedikoduları sonrasında partisinin kendisini yüz üstü bıraktığını ve bundan dolayı istifa kararı aldığını belirten Kırbaş, “ Bugün anlıyorum ki,  Partimizin kuruluşundan itibaren her kademede vermiş olduğum emekler, yapmış olduğum çalışmalar, partimizi yüz üstü bırakarak ayrılan İyi Parti Eski Milletvekilimiz İsmail Ok’a göstermiş olduğum tepkiler nedeniyle planlı olarak yok sayılmış. Kendisinin yapmış olduğu ihanete ve açıklamalara göstermiş olduğum tepki bu şekilde cezalandırılmak istenmiştir. Bu süreçte partimizin hiçbir kademesinden destek görememem de bu sürecin bir kanıtı olmuştur. Yaşanan olayların sonunda ilçe yönetiminin tavırları ve baskıları sonucu artık birlikte çalışma ortamının kalmadığını göstermektedir. Gelinen bu noktada şahsım adına istifa etmekten başka bir seçenek bırakılmamıştır. İlk günden itibaren Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in önderliğinde büyük bir özveri ile yapmış olduğum çalışmalara ilçe teşkilatının amacından şaşmış yönetimi ile devam edemeyeceğimi, bundan sonraki süreçte Bandırmamıza hizmet etmem, kendilerini Büyükşehir Belediye Meclisinde temsil etmem için oy veren vatandaşlarımızın haklarını bağımsız olarak savunmaya devam edeceğimi belirtmek isterim” dedi.