Gülay Işık Kutsan’ın, üç yılda ev hanımlığından kadın girişimciliğe giden hikâyesi takdir topluyor. Evde yaptığı pasta ve kurabiyelerin yakın çevresinde beğenilmesiyle iş dünyasına adım atmaya karar veren Gülay Işık Kutsan, KOSGEB’ten aldığı 22 bin lira hibe desteğiyle başladığı kurabiye üretimi işletmesini üç yılda önemli bir marka haline getirdi. Kutsan’ın 15 kadına iş imkânı sağladığı atölyelerinde üretilen ürünler şu an 180 satış noktasında satışa sunuluyor.

Ev hanımı Gülay Işık Kutsan’ın evde yaptığı pasta ve kurabiyeleri sosyal medya üzerinden satışa sunmasıyla başlayan girişimcilik hamlesi önemli bir başarı hikayesine dönüştü. Pasta ve kurabiyelerine gelen taleplere yetişemeyen ve atölye kurmaya karar veren Gülay Işık Kutsan, 2018 yılında atölye kurmak için KOSGEB’in kapısını çalıyor. Projesinin kabul edilmesiyle KOSGEB’ten 22 bin lira hibe desteği alan Kutsan, piyasadaki kurabiyelerden farklı olarak atölyesinde ilk leblebili kurabiye üretmeye başlıyor. Ürüne ilginin artması sonrasında farklı çeşit ürünleri de el atan Gülay Işık Kutsan’ın ürettiği kurabiyelere bu kez bireysel taleplerin dışında kurumsal zincir marketlerin raflarında yer buluyor.  

15 KADINA İSTİHDAM SAĞLADI

Önemli bir başarı hikayesine imza atan Gülay Işık Kutsan, üç yıllık girişimcilik hikayesini SEMBOL Medya’ya anlattı: “Gülay Işık Kutsan 34 yaşındayım 1 çocuğum var. Pastacıyım. Halk Eğitimde öğretmen olarak çalışırken evde de pasta üretip satışa sunuyordum. Evde yaptığım pastaları tadanlar çok beğeniyordu ve bu ürünleri bir yerde üretip satmam yönünde beni teşvik ediyorlardı. Sonra İnstagram’dan hesap açtım. İnsanlar ürünlerime talepte bulundular. Artık bir seviyeden sonra atölye açmam gerektiğini düşündüm. Evin mutfağında zorlanmaya başladım. KOSGEB ‘den 2018 yılında 22 bin lira destek aldım. Bu destekle ilk atölyemi kurup işleri büyüttüm. Şu anda ikinci atölyemi açtım ve 15 kadın çalışanımızla atölyemizde kurabiye üretiyoruz. Ürünlerimizin hepsi el üretimi, kaliteli malzeme ve işçilikle üretiliyor” dedi.

MARKA YERELDEN ULUSALA DOĞRU GİDİYOR

Balıkesir’in önemli bir markası olmak için çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Gülay Işık Kutsan, ürünlerine Türkiye’ye dağılmaya başladığını söyledi. Kutsan, “ Bu yola çıkarken küçük bir işletmeydim ama şimdi 15 kadın çalışanının olduğu kurumsal bir firma haline geldik. Amacımız Balıkesir’le özdeşleşen bir marka olmak. Ürünlerimiz zincir marketlerde satılıyor.  Balıkesir’de şu anda 180 satış noktamız var. İlçelere ürünlerimizi veriyoruz. Türkiye’nin diğer illerine de vermeye başladık. Ulusal bir zincir marketle anlaştık. Bir bakıyorsunuz Antalya’dan arıyorlar galeta istiyorlar. Bir bakıyorsunuz Ordu’dan ürünlerimizi sipariş ediyorlar. Bu tabi bizim çok hoşumuza gidiyor. Taptaze markasıyla yerel bir lezzet olarak çıktık ancak ulusal bir marka olma yönünde ilerliyoruz. Ben çalışmayı çok seviyorum. Para benim için ikinci planda. İnsanlara iş imkanı sağlamak, kaliteli ürünler ortaya çıkarıp insanların beğenisini kazanmak daha önemli. Eğer siz kaliteli bir iş ortaya koyarsanız maddi getirisi de ardından gelir” dedi.

ÜRÜNLER EL YAPIMI

Kurabiye atölyesinde üretilen ürünlerle ilgili bilgi veren Kutsan, “ Ürünlerin hepsi el yapımıdır. Atölyemizde şeffaflık var, isteyen müşterilerimiz ürünlerin üretim aşamasını görebilir.  İlk bu işe leblebi kurabiyesiyle başlamıştık ancak şu anda 24 çeşit kurabiyemiz var. Tariflerin hepsi bana ait. Galetamız çok özel ve herkesin beğenisini kazanan bir üründür. Bu ürünün içerisine koyduğumuz parmasen peynirini İtalya’dan ithal ediyoruz. Kıvamı ve tadı çok beğeniliyor. Amacım bundan sonra daha fazla ürün ürtmek. Hedefimde ayçiçeği çekirdekli, taze kekikli ve tereyağlı ürünleri odun fırınında üretip satışa sunmak” dedi.