CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, sanayicinin, esnafın, çiftçinin ve vatandaşın konutlarında kullandığı elektriğin fiyatlarında önemli bir indirim beklediğini söyledi.

“Sanayicinin, çiftçinin ve esnafın en önemli maliyet kalemi elektrikte sanayicisi, çiftçisi indirim bekliyor. Zor zamandan geçen Türkiye için elektrikte indirim yapılmasının tam zamanıdır” dedi.

CHP Enerji ve Alt Yapı Projelerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, tarımda, sanayide ve ekonomide sürdürülebilirlik bakımından elektrik fiyatlarında en kısa zamanda indirime gidilmesi gerektiğini bildirdi. Sanayiciye, esnafa ve çiftçiye enerji ihtiyacını karşılayabilmesi için özellikle girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik destek ve teşviklerin artırılarak verilmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Akın, “Salgın sürecinde tüm sektörler olumsuz etkilendi. Sanayicimizden esnafımıza, çiftçimizden evdeki elektrik düğmesine çekinerek basan vatandaşımıza herkes elektrik indirim beklentisi içinde. Ay sonunda EPDK tarafından 2020 yılı 4. Çeyrek Elektrik Tarifesi açıklanacak. Tarifelerde yapılacak indirim sanayicinin, çiftçinin, esnafın elini güçlendirecek. Nefes aldıracak!” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrik fiyatlarında indirime gidilebilecek çözüm önerilerini dile getirirken TBMM’ye verdikleri kanun teklifinin 1 Ekim’de açıldığında ele alınarak kanunlaşması durumunda sanayicinin, çiftçinin ve esnafın maliyetlerinde önemli düşüşler yaşanacağını, vatandaşın da bütçesindeki gediklerin kapanmasında önemli rol oynayacağını ifade etti. Ahmet Akın, “Yüzde 2 TRT payı kalksın, KDV yüzde 1’e düşsün bu düşüşler elektrik faturasında sanayiciye yüzde 34, esnafa, çiftçiye, vatandaşa yüzde 15 yansır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu,  3093 Sayılı TRT Gelirleri Kanunu ile 3065 Sayılı KDV Kanunlarında değişiklik isteyen teklifinde TRT payının ve enerji fonunun kaldırılması ile KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesini öngörüyor. TRT payının kaldırılması ve KDV’nin düşürülmesinin bile sanayide kullanılan elektrikte yüzde 34, ticarethane, tarımsal sulama ve konutlarda kullanılan elektrikte de yaklaşık yüzde 15 oranında indirim oluşturuyor” dedi.