Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Balıkesir’e yaptığı yatırımlarla kentin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Balıkesir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada; “Balıkesirli hemşehrilerimize bugün müjde veriyoruz. Bölge tarımına büyük katkı sağlayacak Adalı Barajını tamamlayarak su tutmaya başladık. Temelden yüksekliği 75,50 metre ve su depolama kapasitesi 14,5 milyon metreküp olan Adalı Barajı’nın sulanmasının da tamamlanması ile bölge de yapılacak sulu tarım ile birlikte bölge ekonomisine yıllık yaklaşık 35 milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir. Adalı Barajında depolanacak su ile İlyaslar Ovasında 24 bin 520 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır. Yaklaşık 100 milyon TL’ye mal olan Adalı Barajı, tüm Balıkesirli hemşehrilerimize hayırlı olsun. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Sayın Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ”dedi.