CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulunda geçtiğimiz hafta kabul edilen 2021 yılı bütçesini eleştirdi. Bütçe için “kuru ekmek bütçesi” diyen Akın, hükümetin söz verdiği EYT ve 3600 ek göstergenin bütçede yer almadığını söyledi. Akın, ayrıca Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının çalışmalarını ise yakından takip ettiklerini söyledi.

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli’nin de yer aldığı toplantıda konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, “TBMM’de geçen bütçe kuru ekmek bütçesi. Bütçe haktır, bütçede olan konularda herkese dokunacak durum olması lazımdı. Bütçede daha önceden verilen sözler yer almadı. EYT ve 3600 konusu için söz verilip konularının gündeme gelmemesi bizi üzdü. Esnafımız zor durumda. Esnaf Türkiye’nin resmidir. Esnafa sahip çıkılmalı. Ben siyaseti etik kurallar çerçevesinde yapıyorum. Ben sorumluluklarıma bakıyor, işimi yapıyorum. Burada bütçeyi yöneten AK Parti iktidarının temsilcileri ve bakanlarının esnafa 1.000 TL verdiği destek yetmez. Esnafa bütçeden destek verilmeliydi. Evine giden herkesin evine bütçeden bir pay girmesi gerekliydi. Zor zamanlarında esnafın yanında olunması gerekli” dedi.

 

BÜYÜKŞEHİR’E AKIN’DAN ÖNERİLER

 

Açıklamasında Büyükşehir Belediyesine ve diğer ilçe belediyelerine çalışmalarından dolayı başarılar dileyen ve Büyükşehir’in yaptığı her doğru çalışmanın arkasında olduklarını ifade eden Akın, “Genel bütçenin yanında yerel bütçe var. Biz belediye başkanları ve belediye meclis üyelerinin çalışmalarını, konuşmalarını yakından takip ediyoruz, raporluyoruz. Bunu İl Başkanlığı ve genel merkez olarak takipteyiz. Görevde olanların görevlerini en iyi şekilde yapmaları gerekli. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a ve ekibine, tüm belediye başkanlarına çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, Balıkesir olarak güzel hizmetler yapmalarını bekliyoruz. İyi olan herşeyin yanında olacağız. Muhalefetimiz var ama gördüğüm sorunlarında Yücel Başkanı arıyorum, Baski ile ilgili sorun varsa Genel Müdür ile görüşüyorum. Yapıcı olmak zorundayız, biz yapıcı siyaseti sürdüreceğiz” dedi.

 

BİZDEN ÖNCE SAYIŞTAY AÇIKLARI ORTAYA ÇIKARMIŞ

Son olarak Sayıştay’ın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi hakkındaki raporlar hakkında bilgi veren CHP’li Akın, “Sayıştay Türk milleti adına denetim yapar. Yapılan denetimde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde 13 adet bulgu rastlandı. Balıkesir genelinde bütçeler faize gidiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi her 10 liranın 1 lirasını faize veriyor. Belediyenin giderlerini inceledik, yatırımlar ve hizmetler olacak. Her zaman belediye başkanlarını arıyor görüşüyorum, Balıkesir bizim. Balıkesir’in büyümesi için hep birlikte çalışmalıyız. 2019 yılında 96 milyon TL’lik faiz gideri var, 2014 sonrasında belediye bütçesine baktığımızda 2018 yılına kadar az miktarda faiz gideri var ama 2018 yılı sonrasında borca ve faize düşmüş durumda. 2019 yılında giderlerin %12.4 faize gitmiş. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılı içerisinde faize 130 milyon TL para ödenecek. Büyükşehir olduk, köyler mahalle oldu ama köylerimiz mahalle gibi olmalı. Burada oturan vatandaşlarımızın hayat standartları değişti mi? Benim hep aklımda, beynimde Balıkesir var. Her zaman Balıkesir’i inceliyorum. Vatandaşa çare olurken de kimseye partisini sormuyorum. Sayıştay raporları önemli. Sayıştay olmasa halkın parası nereye gitti, nerelere harcandı bilemeyeceğiz. Mal ve malzeme alımlarının doğrudan temin yöntemi ile alınmış, bu ihale kanuna göre etik değil. Büyükşehir Belediyesi kanuna uymak zorunda. Birçok alım kamu ihale kurumundaki ihale kurumunda belirtilen ihale usulü ile alınması gerekirken özel alım usulü ile doğrudan temin ile gerçekleştirilmiştir, bu doğrudan temin doğru bir şey değil. Mal ve hizmet alımlarında pazarlık ihale usulü yaygın şekilde kullanılmış, bu da doğru bir yol değil. Büyükşehir Belediyesinin bu durumunu hoş görmüyoruz. Büyükşehir Belediyesinde yapılan ihalelerde önce para veriliyor daha sonra ürünler eksik olarak alınıyor, bunlar Sayıştay raporlarında var. Burada şeffaf belediyecilik önemli. Büyükşehir Belediyesinin Sayıştay raporlarında yer alan gider ve ödemelerini görmek isterim. AK Parti gönül belediyeciliği demişti ama bunu hakkıyla yapmalarını bekliyoruz. Büyükşehir Belediyesinin stratejik planını önce beğenmiştim ama şu anda memnuniyetim düşük.” Dedi.