CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin su tarifelerinde yaptığı düzenlemeye ilişkin basın açıklaması düzenledi. Yeni düzenlemeyle birlikte kırsalda yaşayan vatandaşların su faturalarını yüzde 310-316 arasında fazla ödeyeceğini belirten Sarı, “Bu zulümden başka bir şey değildir, bu çiftçiyi, köylüyü batırma projesidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Serkan Sarı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin su kullanımındaki kademeleri yeniden düzenlemesine ilişkin basın açıklaması yaptı.  Kademe sınırlarının değiştirilmesiyle birlikte kırsalda su fiyatlarında yüzde 310-316 arasında artış yaşandığını iddia eden CHP İl Başkanı Serkan Sarı, bu uygulamanın üreticiyi bitirme projesi olduğunu söyledi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ’nin kenti yönetemediğini ve bunun faturasını da vatandaşa çıkardığını kaydeden Sarı, “ Su fiyatlarına fahiş bir şekilde BASKİ tarafından zam yapılmıştır. Bugünlerde uygulanmaya başlanan su tarifesiyle kırsal mahallelerde infial yaşanmaktadır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ yönetemedikleri kurumlarının faturasını vatandaşlara çıkarmaya başlamıştır. Şu anda kamuoyuna yansıyan ve uygulamaya geçen tarifedeki artışla beraber 1-15 ton arasını kapsayan birinci kademe 1-12 ton arası gelen teklif uygulamada bu şekilde olmadı. Balıkesir su fiyatlarında birinci ve ikinci bölge diye ayrılıyor. Bu iki bölgede de üç kademe fiyatı bulunuyor. Bir merkez mahallelerdeki konutlar,  iki bölge kırsal mahallelerdeki su tarifeleri, üçte kırsal mahallelerdeki ahır tarifeleri olmak üzere üç farklı tarife uygulanıyor. Esas sıkıntı burada başlıyor. Balıkesir, su tarifesini TEFE, TÜFE oranına göre zamlandırmakta zaten. Her ay bir önceki aya göre daha fazla su faturası ödemekteyiz. Zaten enflasyon oranlarıyla günlük ve aylık olarak katlanmakta olan su fiyatlarına ne yazık ki olağanüstü şekilde zam yapılmıştır” dedi.

 

KIRSALA DARBE

Su tüketim kademelerindeki düzenlemeden en çok kırsal mahallelerdeki üreticilerin etkilendiğini vurgulayan CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “  Bugün merkezdeki su faturalarına yüzde 5 ile 10 arasından ekstradan bir fiyat artışı yansımıştır. İşin daha acı olan kısmı tarım kenti olan Balıkesir’in ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi eliyle, kırsala büyük bir zülüm yapılmıştır. Şu anda uygulanan fiyat tarifesi; birinci kademeden ikinci kademeye geçtiğinde iki kademe arasında 0,92 liraya kullanılan su fiyatı farkı ikinci kademede 7,32. Yani tam olarak dört kat kademe fiyatında artış olmuştur. Bunun yansıması sonucunda da basitçe bir hesaplamayla; 40 ton su tüketen Altıeylül, Karesi Bölgesi, Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Bandırma, Marmara, Gömeç’te oluşan birinci bölgede oluşan kırsallarda normalde bugün ödediği para 95 lira. Yeni zamla beraber ödeyeceği para 395 lira olacak. 95 lira ödeyecek vatandaş 395 lira ödeyecek. Yaklaşık yüzde 316 faturasına zam yapıldı. Bu vicdana sığmaz. Kenti yönetemeyenler bunun faturasını vatandaşa, üreticiye çıkardı. İkinci bölgede de durum farklı değil. Bigadiç, Balya, Dursunbey, Havran, İvrindi, Manyas, Kepsut, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk’ta oluşan ikinci su tarifesi uygulama bölgesinde de merkezde yüzde 5 ile 10 arasında artış yaşanırken kırsalda 40 tonluk fatura daha önceden 81 lira iken bugün 334 liraya yükseliyor. Aradaki fiyat artışı yüzde 310’dur. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçiye verdiği önem, değer açık ve net şekilde ortadadır. Bu zulümden başka bir şey değildir, bu çiftçiyi, köylüyü batırma projesidir” dedi.