Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ve ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü için anma mesajı yayınladı.

Kurtuluş Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yanında mücadele eden ve Cumhuriyet’in ilanıyla beraber Başbakanlık görevini üstlenen Mustafa İsmet İnönü’nün vefatının üzerinden 47 yıl geçti. İnönü’nün hayata veda edişinin 47’nci yılında CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı bir anma mesajı yayınladı. Sarı mesajında:
“Genç Cumhuriyet’in ilk yıllarında, gelişmesi ve demokrasi yolunda ilerlemesi adına mücadele eden İsmet İnönü, kişiliği, üslubu ve politikalarıyla Türkiye Siyasi Tarihi’nin önemli ve yeri doldurulamayacak bir ismidir. İkinci Dünya savaşının etkisinin tüm Dünya’da hissedildiği ve milyonlarca insanın hayatından olduğu o dönemde yürüttüğü siyaset ile ülkemizi savaştan uzak tutarak bir milletin geleceğine yön vermiştir. Tüm bu yönleriyle İsmet İnönü, Kurtuluş Savaşı’ndan Lozan’a, Cumhuriyet’in ilanından, çok partili hayata geçiş dönemine kadar ülkesi ve milleti için çalışmıştır. Aramızdan ayrılışının 47’nci yılında kendisini sevgi, saygı ve özlemle anıyorum. Anısını ve düşüncelerini yaşatmak için Türkiye Cumhuriyeti’nin bir yurttaşı ve siyasetçisi olarak azimle çabalayacağım” dedi.