Vali Ersin Yazıcı, Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı saran Koronavirüse karşı alınan tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Yazıcı Balıkesir’e her ne şekilde olursa olsun giriş yapanların 14 gün karantinada kalacaklarını belirtti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve halen sosyal izolasyondan başka korunma yöntemi bulunmayan Koronavirüs salgınına karşı tedbirler alınmaya devam ederken, Vali Ersin Yazıcı, “Hayat Eve Sığar” sloganıyla başlatılan kampanyaya destek olmaları için tüm Balıkesirlilere evlerinde kalma çağrısını tekrarladı.

İZOLASYON EN ÖNEMLİ TEDBİR
Vali Ersin Yazıcı, yeni tip Koronavirüs salgınıyla mücadelede en önemli faktörün sosyal izolasyon olduğunu belirterek, “Zorunlu durumlar haricinde evimizden çıkmayalım. Evde Sağlık Var, Evde Sevgi Var, Evde Hayat Var, Hayat Eve Sığar!…” çağrısını yineledi.
İlk günden itibaren çeşitli tedbirlerin hayata geçirilmesiyle vatandaşların “Covid-19” adı verilen bu hastalıktan korunmasına yönelik çalışmalar yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini belirten Vali Yazıcı, alınan bütün tedbirlerin Balıkesir’de hassasiyetle uygulandığını vurguladı.

GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ
Her türlü emniyet ve sağlık tedbirinin ilk andan itibaren alındığını belirten Vali Yazıcı, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haber ve yorumlara lütfen itibar etmeyiniz. Vatandaşlarımızın, resmi makamlar tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haber ve bilgilere itibar etmemeleri Koronavirüs salgını ile mücadelede önem arz etmektedir. Tüm bilgilendirme faaliyetleri; başta Sağlık Bakanlığı ve Bakanlık nezdinde Bilim Kurulu olmak üzere ilgili resmi kanallar vasıtasıyla eksiksiz ve şeffaf olarak yapılmaktadır. Bu noktada önemli bir sorumluluk da sosyal medyayı etkin kullanan vatandaşlarımıza düşmektedir.” ifadelerini kullandı.

14 GÜN KARANTİNADA KALACAKLAR
Hafta sonundan itibaren Balıkesir’e dışarıdan gelenlerin kontrol edildiğini ve ateşlerinin ölçülerek sağlık kontrollerinin yapıldığını belirten Vali Yazıcı, “Balıkesir’e her ne şekilde olursa olsun (karayolu, denizyolu, havayolu) giriş yapacak kişiler 14 gün süreyle ikametgâhlarında gözlem altında tutulacaktır. Bu konuda çok titiz davranılacaktır. Balıkesir’e dışarıdan gelen bütün vatandaşlarımız için sağlık ve güvenlik ekiplerimiz tarafından gerekli çalışmalar yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Bu dönemde en büyük isteğimiz tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Karantina kararımız ekonomik faaliyetleri içeren ticari araçları ve işçi servislerini kapsamamaktadır. Bunlar dışında kalan özel araçlar dâhil, tüm araçlar için geçerlidir. Lütfen alınan bütün tedbirlere uyalım.” mesajını verdi.