Ayvalık’ın Sarımsaklı ve Badavut mevkinde meydana gelen orman yangını ekipleri zorlu çalışması ile kontrol altına alındı. Günün ilk ışıkları sonrası yapılan hasar tespit çalışmalarında 40 hektarlık alanın kül olduğu tesbit edildi.

Saat 21.30’da Şeytan Sofrası mevkiinde başlayan yangın şiddetli rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangına Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekiplerin yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ekipleri müdahale etti.
  Balıkesir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Balıkesir İli Ayvalık İlçesi Küçükköy Mahallesi Badavut Mevkiinde Cumartesi günü saat 20.30’da ormanlık alana yakın bir yerde başlayan yangının orman alanına sirayet etmesi ve rüzgârın kuvvetli esmesi nedeniyle sıçrayarak yayılmasına neden olmuştur.
  Yangın, Şeytan Sofrası olarak bilinen tepelik alanın alt kısmında başlayıp sahil bandına doğru ilerlemiştir. Yangın, bölgede bulunan yerleşim yeri ve meskenlere sıçramadan durdurulabilmiştir. İlk andan itibaren etkili bir şekilde çok sayıda arazöz, iş makinesi ve personel ile müdahale edilen yangında herhangi bir can kaybı ve yaralanma olmamıştır. Söndürme çalışmalarına devam edilmekte olup, kontrol sağlanmıştır. İlk tespitlere göre yangının ormanlık alana yakın bir noktada aşırı rüzgarın etkisiyle elektrik iletim hatlarındaki kopma nedeniyle çıktığı yönünde bilgiler elde edilmiştir” denildi. 

Yangına Balıkesir ve çevre illerden 53 arazöz, 13 su ikmal aracı, 5 dozer, Balıkesir Büyükşehir Belediyesine ait 20 itfaiye aracı, 8 iş makinesi, DSİ’ye ait 1 dozer, 1 kepçe, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait 2 TOMA ile müdahale edildi. 405 orman yangın işçisinin söndürme çalışmalarına katıldığı yangında 40 hektar ormanlık alan zarar gördüğü belirlendi.

BAŞKAN YILMAZ: BÖLGEYİ AĞAÇLANDIRACAĞIZ

Çıkan yangın sonrası bölgeye hemen intikal eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Ayvalık’taki yangın bölgesinde incelemelerde bulunurken, “Ekiplerimiz görevlerinin başında azimle çalıştılar. Gerekli tüm müdahaleler yapıldı. Çok şükür ki yangın kontrol altına alındı. Can kaybı ve yaralı olmaması en büyük tesellimiz. Zarar gören alanların eski haline dönmesi için gerekli  çalışmaları en kısa sürede başlatacağız. Bu alanda ağaçlandırma çalışmalarımızı hem Orman Bölge Müdürlüğümüz hem de biz Büyükşehir olarak yapacağız” dedi. İHA