Esnaf teşkilatının bayramı olarak nitelenen Ahilik Haftası Balıkesir’de de kutlandı.

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla kısıtlamaya gidilen etkinlikler Balıkesir’de dün kutlandı. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına riayet edilerek düzenlenen program; Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu, saygı duruşu, bayrağın göndere çekilmesi ve istiklal Marşının okunmasıyla başlandı. Atatürk Anıtında düzenlenen törene Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Fehmi Erdem, Balıkesir Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir, Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Yönetim, denetim ve Disiplin Kurulu üyeleri olan esnaf odaları başkanlarının katılımı ile gerçekleşti. Atatürk Anıtı’ndaki programın sona ermesinden sonra heyet Balıkesir Valisi Hasan Şıldak’ı ziyaret etti.

 

“ESNAF TOPLUMUN TEMEL TAŞIDIR”

Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen törenden sonra esnaf teşkilatını ağırlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak birlik beraberliğimizin temelinde esnaf teşkilatının önemini yadsınamaz olduğunu ifade ederek “Esnafımın her zaman mahallemizdeki en güvenilir kişi olmuştur. Mahallenin gözü kulağı olduğu gibi devletinde her zaman güvendiği, sözüne tabir ettiği kişi olmuştur. Esnafımızı toplumun temel taşıdır. Bu sene Ahilik Haftasını koronavirüs salgını nedeniyle biraz kısıtlı kutluyoruz. Ülke ve dünya olarak koronavirüs salgının aşının bulunmasıyla atlatarak gelecek sene Ahilik Haftasını daha dolu dolu kutlarız. Ben esnafımıza hayırlı bol kazançlar diliyorum” diye konuştu.

 

“AHİLİK TÜRKLERE ÖZGÜ MİLLİ BİR KURULUŞTUR”

Ahilik kültürünün; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin yardım severliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzen olduğunu ifade eden Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem “Koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünya gibi yaşadığımız sıkıntılar en çok esnaf teşkilatını etkilemiştir. İnşallah tüm tedbirlere uyarak en kısa zamanda aşının da bulunmasıyla bu zorlu süreçten çıkarız. Ahilik Türklere özgü milli bir kuruluş olarak ortaya çıkmıştır. Bugünde toplumsal barış, milli birlik ve beraberliğin sağlanması ile bu zorlu süreçten çıkacağız” diye konuştu.

YILIN AHİSİ HAYRETTİN DEMİRBAŞ

Ahilik Haftası nedeniyle yılın çırağı Mutlu Şahin’e plaketini Ticaret İl Müdürü İlhan Pehlivan, Yılın Kalfası Melek Aslan’a plaketini BESOB Başkanı Fehmi Erdem, Yılın Ahisi Balıkesir İnşaatçılar Esnaf Odası Başkanı Hayrettin Demirbaş’a plaketini Balıkesir Valisi Hasan Şıldak takdim etti. Valilik de düzenlenen programın sona ermesinden sonra esnaf teşkilatı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı yücel Yılmaz’ı ziyaret etti.

 

“BALIKESİR’İN MOZAİĞİ ESNAFTIR”

Koronavirüs salgını nedeniyle ziyaretlerini kısıtlı sürdüren esnaf teşkilatı Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde Başkan Yücel Yılmaz tarafından ağırlandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 45 bin esnafın temsil eden oda başkanlarına pandemi döneminde el birliği içinde olduklarından dolayı teşekkür etti. Başkan Yılmaz “Balıkesir’in mozaiği esnafımızdır. Siz esnafların pandemi ile ilgili düşünceleri bizim için önemli. Sahadaki uygulamayı en iyi bilenler sizlersiniz. Bizler bu süreci atlatana kadar elimizden gelen desteği esnafımıza vermeye 7/24 hazırız” diye konuştu.

 

“PANDEMİ DE EN ÇOK ESNAF ETKİLENDİ”

Ahilik Kültüründen asla vazgeçemeyeceklerini ve gelecek kuşaklara aktaracaklarını ifade eden BESOB Başkanı Fehmi Erdem pandemi sürecinde en çok esnaf teşkilatının etkilendiğini belirterek “Belediyemiz bu zor süreçte hep bizim yanımızda oldu, desteklerini hep arkamızda hissettik. İlk 90 günlük süreçte 13 bin 29 esnafımız kepenk kapatmak durumunda kaldı. Kademeli olarak yasakların kaldırılmasından sonra halen okul servisleri hariç kapalı olan 1004 işletmemiz var. Burada nace kodları uyuşmazlığı nedeniyle aynı işi yapan fakat biri açık diğeri kapalı esnaflarımız var. Pazaryerlerinde yapılan uygulamaların tezgah arası açıklığı değil de yolun genişletilmesi için çalışmaların daha uygun yapılacağı kanaatindeyiz. Bizim kapalı olan ve halen açık olup da işlerinde tam kapasite çalışamayan üyelerimizin hükümetimiz nezdinde vergi, Bağ-Kur, SGK borçlarının alınmaması, verilen kredilerin faizlerinin silinmesi için çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu süreci en az hasarla atlatarak halkımızın sağlığını koruyan adımları hep birlikte atarız” diye konuştu.