AK Parti İl Başkanlığı, 27 Mayıs darbesinin 61.yıldönümü nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. İl Başkanvekili Vahdettin Çiftçi ve İnsan Haklarından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hakan Aka’nın yaptığı açıklamada AK Parti’nin her türlü vesayete karşı mücadelesinin süreceğini belirtti.

Ak Parti İnsan Hakları Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 darbesinin 61. Yıldönümü nedeniyle basın toplantısı düzenledi.  Toplantıya; Ak Parti İl Başkan vekili Vahdettin Çiftçi, Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka, Kadın Kolları Başkan vekili Hülya Bayraklı, Gençlik Kolları İnsan Hakları Başkanı Burhan Alkan, Ak Parti İnsan Hakları Başkan Yardımcıları Hülya Ayyıldız ve Gonca Erdem katıldı  Demokrasi tarihimize kara bir leke olan 27 Mayıs darbesinin, ülkemizde bıraktığı izleri dile getiren Ak Parti İl Başkanvekili Vahdettin Çiftçi, demokrasi şehitleri için Fatiha okumaya davet ederek başladığı konuşmasında; “Bugün 81 İl Başkanlığımızda eş zamanlı olarak basın açıklamamızı yapıyoruz. Yine bugün Yassıada, veya yine isimi ile Demokrasi ve Özgürlük adası olarak değiştirilen Yassıada da Genişletilmiş İl Başkanları toplantımızı yapıyoruz. Türkiye 1946’dan sonra tek rejimli yönetimden çok partili yönetim sistemine geçmiş oldu. 1950’de yapılan seçimlerde Demokrat Parti iktidara gelmiş oldu. Adnan Menderes ve arkadaşlarının göreve geldiklerinde ilk icraatı Türkçe okutulan ezan-ı Muhammediye’nin tekrar vicdanlarda yer aldığı şekilde okutmak oldu.

 

ÇİFTÇİ: “27 MAYIS DARBESİ TARİHİMİZDE KARA BİR LEKEDİR”

 

1954 senesinde yapılan seçimde yüzde 58 oy oranı ile Demokrat Parti iktidara gelince tabi ki o günkü vesayet odakları bugün olduğu gibi tekrar devreye girdiler. Ülkede bir çok karışıklık ve olaylar tertip edilmeye başladı. Atatürk’ün evinin yakılması gibi. Sonrasında CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün Anadolu’da suikasta uğraması gibi senaryolarla demokratik kazanımlar intikaya uğratıldı. O, 38 subayın biraraya gelmesiyle 27 Mayıs sabahı bu darbe maalesef demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçmiş oldu. Bundan üzüntülüyüz.

 

SANDIKTAN ÇIKAN İRADEYE SAYGI GÖSTERMEMİZ LAZIM…

 

Sandıktan milletin iradesiyle, teveccühü ile çıktınız ama birileri seni alaşağı ediyor. Bunlar demokraside olmaması gereken hareketler. Bundan sonrasında 12 Mart, 12 Eyül, 28 Şubat ve 15 Temmuz gibi darbe girişimleri de devam etmiştir. Temennimiz ve niyazımız odur ki, milletin iradesi üzerinde hiçbir şey olmasın arkadaşlar. Sandığa saygı duymamız lazım. Sandıktan çıkan iradeye de saygı göstermemiz lazım. İnşallah bundan sonraki demokrasi hayatımızda bir daha böyle üzücü hadiseler yaşamayız” şeklinde konuştu.

 

AKA: “AZİZ MİLLETİMİZ, DEMOKRASİ VE İNSAN

HAKLARI ADINA ÇOK SAYIDA BEDEL ÖDEDİ”

27 Mayıs darbesinin 61. Yılında, demokrasi tarihimizde kara bir leke olan söz konusu darbenin vicdanlarda açtığı yaraların unutulmaması amacıyla Ak Parti İnsan Hakları Başkanı Hakan Aka basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Medeniyet geleneği denildiğinde ilk akıllara gelen Türkiye ve Aziz Milletimiz, demokrasi ve insan hakları adına birçok fedakarlığı göze almış, bu uğurda çok sayıda bedel ödemiştir. Her bir vatandaşımızın gönlünde yer edinen, hamuru vatan sevgisi ile yoğrulan milletin evlatları hukukun vesayet altına alındığı dönemlerde işkenceler görmüş ve idam sehpalarında şehit edilmişlerdir. Vesayet ve beraberinde getirdiği darbeler milletimize fayda getirmemiş; milletimizden demokrasisini, ekonomisini, moral ve motivasyonunu koparıp götürmüştür.

               

MİLLİ İRADEYE PERDE ÇEKENLERİN İHANETİ HAFIZALARIMIZA KAZINDI…

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hukukun askıya alındığı, toplumsal ve siyasal düzene ilk darbe; 27 Mayıs 1960’ta, Başbakan Adnan Menderes ile yol arkadaşlarının tutuklanması ve idam edilmesiyle gerçekleştirildi. Milli irade ile arasına perde çekenlerin; insanlığa, demokrasi ve vicdanlara yönelik büyük bir ihaneti olarak hafızalarımıza kazındı. 1950 yılında milli iradenin yüksek teveccühü ile dönemin tek parti zihniyetini geride bırakarak iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda ortaya koydukları projeler ile Türkiye’ye çağ atlattılar” dedi.