Vali Hasan Şıldak, mesleki ve teknik eğitim kurumlarının desteklenmesi, tanıtılması ve yapılan çalışmaların sergilenmesi amacıyla düzenlenen “Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı”nın açılışına katıldı.

Mesleki ve teknik eğitime yönelik çalışmaların yaygınlaştırmasının sağlanması, alana olan ilginin ve farkındalığın arttırılması amacıyla Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen fuarda 20 ilçeden 30 mesleki ve teknik eğitim kurumu tarafından yapılan çalışmalar sergilendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda fuarın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, mesleki ve teknik eğitim ile ulusal ve uluslararası mesleki yeterliliğe sahip yenilikçi, girişimci, üretken ve ekonomiye değer katan en iyi işgücünü yetiştirmeyi planladıklarını söyledi. 

Şıldak, “Mesleki Eğitim Ülkenin Gelişiminde En Önemli Mihenk Taşı”

İlimizdeki 180 bin civarında öğrenciden 18 bin öğrencinin meslek liselerinde eğitim aldığını söyleyen Vali Şıldak programda yaptığı konuşmada, “Mesleki eğitim; ülkemizin gelişiminde ihtiyaçların ve taleplerin karşılıklı olarak buluşmasını sağlayan en önemli temel taşlarından birini oluşturuyor. Geçtiğimiz dönemde, özellikle içinde bulunduğumuz eğitim öğretim yılında mesleki eğitim atak yaptı, gelişim gösterdi. Milli Eğitim Bakanlığımızın bu konuda izlediği politikalarla olması gereken yöne doğru bir eğilim gösterdi. İlimizde de mesleki eğitime değer veriyoruz ve ben de bu konudaki bütün gelişmeleri izliyorum. Meslek liselerimizin ülkemizin geliştirilmesi, eğitim sektörünün sanayi sektörüyle tam olarak örtüşebilmesi ve buluşabilmesi, mesleki eğitim alanına ilginin tekrar artması için çok güzel gelişmeler yaşanıyor. Yapılan hamleler ve atılan adımlarla, sayısal ve nitelik olarak bu konudaki önemli gelişmeleri ülkemiz genelinde görmekteyiz. Bundan eğitim alanındaki bütün aktörlerin de son derece memnuniyet duyduğunu biliyorum. Toplumun gerçek ihtiyaçlarını belirleyecek olan meslek liselerinin alanlarıdır. Bu alanlarda eğitim yapan çocuklarımızın; ülkemizin geleceğinde ihtiyaç olacak insan gücünü karşılayacak kişiler olması onların iyi yetişmesi bakımından çok kıymetlidir.” şeklinde konuştu. 

Açılışın ardından Vali Şıldak, Eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte okullar tarafından hazırlanan stantları gezdi. Öğrenciler ve öğretmenler ürettikleri ürünler ile ilgili bilgi verdi. 

Fuarın açılışına Vali Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Ali Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı.