Tarsus Belediyesi istihdamı desteklemek, işverenlere, öğrencilere ve iş arayanlara profesyonel rehberlik hizmeti verilmesi için kurduğu Ömer Kurnaz Kariyer ve İş Geliştirme Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Tarsus Belediyesi istihdamı desteklemek, işverenlere, öğrencilere ve iş arayanlara profesyonel rehberlik hizmeti verilmesi için kurduğu Ömer Kurnaz Kariyer ve İş Geliştirme Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.
Kariyer Merkezinde kariyer planlama, mesleki beceri eğitimleri, iş arayan işveren platformu, nitelik geliştirme eğitimleri, özgeçmiş hazırlama, kişisel gelişim atölyeleri, staj başvuru ve değerlendirme ile meslek edindirme kursları yer alıyor. Kariyer Merkezinde gerçekleştirilecek olan iş geliştirme eğitimleri aynı zamanda Mersin Üniversitesi Kariyer Merkezi, Tarsus Üniversitesi Kariyer Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer kurum ve kuruluşlar ile koordine olarak gerçekleştirilecek.
Kariyer Merkezine ismi verilen Ömer Kurnaz’ın kızı Görsev Küçükçoban, kariyer merkezinin babasının ismini taşımasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ‘Böyle bir şeyi düşünmeniz bizleri çok mutlu etti. Şaşkınım. Çünkü anılmak çok güzel. Unutulmamak çok güzel. İçimdeki duyguları anlatamam. Her gün babamlayım, her gün onunlayım. Çok daha aydın bir insandı. Tarsus’u çok severdi. Burada çok hizmet verdiğini, buradan gittiği Ankara’da da çok hizmetler verdiğini bizimle de ara ara paylaşmıştır. Hizmet adamıydı. Yaptığı hizmetlerden mutlu olurdu’ dedi.

‘Tarsus’un sahil kent projesi geniş bir alanda 7 kilometrelik bir alana yayılıyor’
Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan ise belediyecilik anlayışını tanımlayarak, ‘Belediye sadece basit bir hizmet anlayışı değildir. Asfaltlar, kaldırımlar, yollar, köprüler yapılır. Ama asıl önemli olan bir kentin ufkunu marka hale getirebilmek için o kentin dinamiklerini çalıştırmak gerekir. Şehrin özellikle sahiplenen dinamik insanlara, lobi sahiplerine ihtiyacı vardır. Ankara’da da Ömer Kurnaz öyle biriydi. Kentini sahiplenen ve marka bir kent olması için çalışan insanlardan biriydi. En büyük hayalimiz, emekleri için Tarsus’un plajında otelin yapılmasıydı. Bunun için büyük bir emek verdi, büyük bir uğraş verdi. Ama rahat uyusun. Artık orada bir yat limanı yapılıyor. Orada golf tatil köyü yapılıyor. Orada butik oteller yapılıyor ve Tarsus’un sahil kent projesi geniş bir alanda 7 kilometrelik bir alana yayılıyor. 1935 yılında Jansen’in, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Tarsus’a gönderilip Tarsus’un şehir planını ortaya çıkarttığındaki belki de bizim kuzeye ve denize ulaşmak için çıkartılan haritanın tatbik edilmesindeki en önemli unsurlar yerine getiriliyor’ ifadelerini kullandı.

‘Tarsus’un il olması için önümüze çıkan bütün engelleri tek tek aşacağız’
Tarsus’un il olması için gereken bütün uğraşları vereceğini söyleyen Bozdoğan ‘Bu kentte artık hepimizin çok büyük düşünmesi gerekiyor. Tekrar söylüyorum sorun hizmet anlayışı değil. Hizmet elbette yapılır ama Tarsus’un il olması için önümüze çıkan bütün engelleri tek tek aşacağız. Bu kent artık il olmak zorunda. Bunu ne Mersin ne Adana ne Ankara durduramaz artık. Yeter ki halk istesin. Yeter ki birleri ikilere, üçlere, onlara bırakmasın. Her yerde, açılışlarda konuştuğum konu. Biz, bize yeteriz. Biz bu kenti il yapacağız. İl olduğumuzda emin olun sadece bir marka kent değil, Türkiye’nin belki de en güzide yerleşim alanı olacak burası. Çünkü kişi başına düşen gelirde Türkiye’de en önlerde gelen bir Tarsus var’ şeklinde konuştu.

‘Her zaman halkın avukatlığını yapmaktan mutluluk duyarım’
Tüm hizmetlerin halka kazandırılması konusunda çalışmalarını hızla sürdürdüğünü kaydeden Bozdoğan, ‘Bugün Tarsus kredi limitinde 322. sıradan 4. sıraya yükselmiş bir kent. Bu kolay başarılmadı. Sabahlara kadar çalışılarak başarıldı. Yatırımlarımızın bu kadar önü açıldıysa genel olarak baktığınızda Türkiye’nin hemen hemen tüm illerine ilçelerine, büyük şehirlerine bakın. Bu kadar açılış yapılamaz. Hiçbir yerde de yoktur. Ama bu açılışlar yapılırken İller Bankasından gelen sadece personel maaşına yeten parayla yapılmadı bunlar. Ek kaynaklar bilinçli bir şekilde ortaya konularak yapıldı. Önümüze çıkan bütün engellere rağmen yapıldı. Ne olursa olsun. Halk her zaman güçlü ve her zaman da halkın avukatlığını yapmaktan mutluluk duyarım, gurur duyarım. Ve halkımın doktorluğunu da yapmaktan yine gurur ve mutluluk duyuyorum’ dedi.
Açılışa katılım sağlayan Tarsus Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Fatma Zehra Yıldız da yapılan hizmetin önemine değinerek, ‘Tarsus Belediyesinin yaptığı bu istihdam bürosunda çok katkı sağlanacağını düşüyorum. İş arama yolları ve mevcut işsiz kişilerin istihdama kazandırılması konusunda önemli bir adım olduğunu düşünüyorum. Tarsus’ta gençlere çok büyük faydaları olacağı inancındayım’ ifadelerini kullandı.