Oyun alanındaki startuplara destek olmak amacıyla güçlerini birleştiren YTÜ Yıldız Teknopark ve Game Factory girişimcilere, kuluçka ve hızlandırma desteklerinin yanı sıra yatırımdan insan kaynaklarına kadar birçok yeni destek programı ve perk paketleri sunmaya hazırlanıyor.

Oyun alanındaki startuplara destek olmak amacıyla güçlerini birleştiren YTÜ Yıldız Teknopark ve Game Factory girişimcilere, kuluçka ve hızlandırma desteklerinin yanı sıra yatırımdan insan kaynaklarına kadar birçok yeni destek programı ve perk paketleri sunmaya hazırlanıyor.
Oyun geliştiricilerine yönelik kuluçka merkezi olan ve özellikle Google ile yürüttüğü hızlandırma programlarının yanında girişimcilik ekosistemine yönelik yaptığı ciddi yatırım ve katkılarla bilinen Game Factory ve YTÜ Yıldız Teknopark’ın oyun girişimlerine yönelik hızlandırma programı olan GamesUp, Türk oyun sektörünün uluslararası arenadaki gücünü pekiştirmek için bir araya geliyor. İş birliği ile girişimciler için yeni kuluçka merkezleri, hızlandırma ve eğitim programlarının yanında çeşitli etkinliklerle oyun alanındaki startuplara destekler sunulması planlanıyor. GamesUp ve Game Factory ortaklığı çerçevesinde gerçekleştirilecek olan yeni programlar ve etkinliklerin, Türkiye’nin oyun sektöründeki liderliğini sürdürmesi ve bu sayede oyun girişimcilerine daha fazla destek sunulması hedefleniyor.

‘Türkiye’deki yıldızı parlayan birçok girişime ev sahipliği yapıyoruz’
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan YTÜ Yıldız Teknopark Genel Müdür Yardımcısı İsa Turgut İnci şunları söyledi; ‘Oyun sektöründeki girişimlerin inovasyon becerileri global ölçekte artıyor ve yeni trend teknolojiler bu inovasyonu daha da kolaylaştırıyor. Ülkemizde bu değişim trendini yakalayabilen genç girişimcilerin sayısının yüksek olması ise bu tarz iş birliklerinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Doğru yeteneklerle yola çıkan ve aynı zamanda elindeki yeteneklerini kaybetmeyen startupların başarı hikayeleri yazmaları ve geleceğin unicornları olmaları kaçınılmaz. Kısacası, Türkiye’de yıldızı parlayan birçok girişime ev sahipliği yapıyoruz ve bu çerçevede yeni programlarla girişimcilerimize destek olmaya devam edeceğiz’

‘Daha fazla girişime destek vereceğiz’
Game Factory Kurucu Ortaklarından Murat Kahraman, ‘Ülkemiz son dönemde oyun sektöründe dünyada önemli bir yer edindi ve şimdi bunu koruyarak daha ileriye götürebilmek için oyun girişimlerimizin eskisinden de fazla desteğe ihtiyacı var. Bu iş birliği çerçevede hem daha fazla girişime destek verebileceğiz hem de desteklerimizin boyutu ciddi şekilde genişleyecek. Yeni başarı hikayelerinin yazılmasında önemli bir rol oynamayı planlıyoruz’ dedi.

‘Türkiye’yi oyun sektörünün merkezi haline getireceğiz’
Game Factory Genel Müdürü Erdal Sarı ise ‘Türkiye’nin oyun sektöründe öne çıkan iki kurumunun güçlerini birleştirmesi ile girişimlerimize sadece çok geniş bir destek paketi sunmakla kalmayacağız aynı zamanda yeni programlarımız ve planladığımız etkinlikler sayesinde Türkiye’yi dünyada oyun sektörünün merkezi haline getireceğiz’ dedi.

Öte yandan iş birliği hakkında detaylı bilgiye, YTÜ Yıldız Teknopark Startup House ve Game Factory web sitelerinden ulaşılabilmektedir

GamesUp Hakkında
Sürdürülebilir gelişim ilkesi çerçevesinde hareket eden YTÜ Yıldız Teknopark, İSTKA desteğiyle mobil oyun ve e-spor dikeyinde İstanbul bölgesindeki en büyük çaplı kuluçka merkezini hayata geçirdi. GamesUp projesi ile katma değeri yüksek, yenilikçi, ileri teknoloji ürün ve hizmetleri üretme potansiyeli olan girişimcilere eğitim, danışmanlık, mentorluk ve finansmana erişim desteği sağlanıyor. GamesUp programıyla girişimcilere; ilk versiyon ürünlerini geliştirmeleri veya mevcut ürünü pazara ulaştırmaları, farklı mecra ve platformlarda oyunlarını yayınlamaları, dijital pazarlama ve büyüme stratejilerini belirlemeleri, farklı dikeylerde iş birliği, partnerlik ve diğer iş modellerini deneyebilmeleri ve insan kaynağı noktasında destek alabilmeleri için çeşitli destekler de sunmaktadır. Program 70 oyun girişimcisine ev sahipliği yapmaktadır.

Game Factory Hakkında
Game Factory, oyun stüdyolarının ve oyunlarının hızla büyümesini isteyen önde gelen bağımsız oyun girişimleri için çevrimiçi bir oyun geliştirme kuluçka ve hızlandırma merkezidir. Hızlandırma ve kuluçka programları ile tüm oyun geliştiricilerine destek sağlamakta ve en kısa sürede sıfırdan bire ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Bugüne kadar 26 yatırıma aracılık eden, 90’dan fazla girişim ve 5000’den fazla aktif üyesiyle Game Factory, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük ve en başarılı oyun başlangıç kuluçka merkezi ve aynı zamanda Google for Startups programının dünyada ilk ve tek oyun dikeyi partneridir.