Bugünkü Haberler
RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Hatayspor 13 8 3 2 18 27
2- BŞB.Erzurumspr 13 7 3 3 15 24
3- Bursaspor 13 8 2 3 20 23
4- Cesar Grup Ümraniyespor 13 6 4 3 23 22
5- Akhisarspor 13 6 4 3 17 22
6- Keçiörengücü 13 5 6 2 11 21
7- Ekol Göz Menemenspor 13 6 3 4 15 21
8- Fatih Karagümrük 13 5 4 4 18 19
9- Ekol Hastanesi Balıkesirspor 13 5 3 5 14 18
10- Altay 13 4 4 5 18 16
11- Giresunspor 13 4 4 5 13 16
12- İstanbulspor 13 3 6 4 21 15
13- Adana Demirspor 13 3 6 4 16 15
14- Boluspor 13 2 5 6 13 11
15- Osmanlıspor FK 13 4 1 8 16 10
16- Altınordu 13 2 4 7 12 10
17- Adanaspor 13 1 6 6 15 9
18- Eskişehirspor 13 3 2 8 18 2
Üst Lig Play Off Alt Lig
SİYASAL SİMYACILIK
SİYASAL SİMYACILIK
21 Aralık 2018 21:40
Font1 Font2 Font3 Font4

2000’li yıllarda Chp, Dsp, Shp’li seçimleri hatırlarsınız. Bu partilerin ideolojik olarak hiçbir farkı olmamasına rağmen girdikleri seçimlerde kaybetme pahasına bir türlü uzlaşamadıklarını görmüştük. Bu uzlaşmazlıkların sonucunda İstanbul ve Ankara’yı da Ak Partiye kaptırmışlar yine de derslerini almayıp sırf kişisel nedenlerden dolayı bir araya gelemediklerine şahit olmuştuk. Bu hataların sonucu gelişen Ak Parti karşısında Dsp haricinde birleşme olduysa da artık iş işten geçmiş hiçbir zaman ayrı ayrı aldıkları oy oranına da ulaşamamışlardı.

Genel seçimlerde Ak Parti yaptığı kamu oyu yoklamalarından sonra partilerin ittifakla seçime girebilmeleri için hazırladıkları yasayı meclisten geçirdiler. Chp yasa için olumlu oy vermemişti, çünkü bu yöntemi demokratik bulmuyordu. Ayrıca yasanın temsilde adalet ilkesine aykırı olduğunu ve ittifakın partilerin kimliksizleştirmek üzerine kurulu bir sistem olduğunu savundu. Meclisten geçen yasa, akabindeki seçimlerde uygulamaya sokuldu.

Yasaya karşı olan Chp seçimlere İyi Parti, Saadet Partisi ve Dp ile adına millet dedikleri ittifakla girmeye karar verdi. Daha önce ideolojik olarak kardeş olduğu partilerle sağlayamadığı uzlaşıyı hiç ortak noktası bulunmayan bu partilerle verilebilecek tüm tavizlerle ve ışık hızıyla gerçekleştirdi. Seçimler sonuçlarında bildiğiniz gibi hiçbir başarı elde edilemedi.

CHP bu sefer 2019’da yerel seçimlerde de bu birlikteliği kısmen de olsa devam ettirmeye karar verdi. Türkiye genelindeki yaklaşık % 10 olan oy ortalaması ile hiçbir belediye başkanlığını kazanamayacak olan İyi Parti, uzlaşmaz tutumu ve bulunmaz hint kumaşı tavrıyla, sıkı bir pazarlık sonucu nerde ise yüzde elli – yüzde elliye CHP’yi razı etti. Örneğin son seçimlerde Balıkesir’deki oy oranı CHP’nin yarısıyken dalga geçe geçe, Büyükşehir Belediye başkanlığı adaylığını kaptı.

Chp Ekmelettin’le, Sami Sözat’la, Mansur Yavaş’la ve sağ seçmene şirin görünme uğruna yaptığı bilumum hamlelerle ve bu ittifakla da artık kendi tabanından iyice uzaklaştı, nihayetinde de Atatürk’ün kurucusu olmasıyla övündüğü partisini ele güne muhtaç hale getirdi.

Buraya kadar okuduklarınızla bir parti nasıl kötü yönetilir konusunda fikir sahibi olmuş olabilirsiniz ama asıl önemlisi, CHP bunu yaparken partiler kanununu ve kendi tüzüğünü hiçe sayıyordu. Parti tüzüğünden ve partiler kanundan aldığım bölümler ile açıklamaya çalışayım.

Önce tüzük ne demek ondan başlayalım. Partinin çalışmalarını, yönetim ve yürütme işlerini düzenleyen ve hükümleri ancak o kuruluşun genel kurulu tarafından değiştirilebilen ya da kaldırılabilen maddelere tüzük diyormuşuz. Mesela bu söz konusu partinin tüzüğünde parti suçlarına neler giriyor bir kaç tanesine bakalım.

PARTİ SUÇLARI

Madde- 68 (1) Kesin çıkarma cezası gerektiren parti suçları;

  1. d) Partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunmak, (Bizzat genel başkan ve parti meclisi tarafından bu suç işleniyor)
  2. e) Parti adaylarına karşı ya da başka parti adaylarından yana açık ya da gizli çalışmak, (Hiçbir gerekçe olmadan ve parti tüzüğünü bile değiştirmeye tenezzül edilmeden, Genel başkan ve Myk tarafından işleniyor)

(3) Kınama cezası verilecek parti suçları;

  1. d) Geçerli özrü olmaksızın seçimlerde oy kullanmamak, (Bu da ilk girdiği seçimlerde Genel başkan tarafından işlenip uygulaya sokulmamış bir maddedir.)

Peki bu duruma “SİYASİ PARTİLER KANUNU” ne diyor bakalım?

MADDE 3 – Siyasî partiler, Anayasa ve kanunlara uygun olarak; milletvekili ve mahalli idareler seçimleri yoluyla, tüzük ve programlarında belirlenen görüşleri doğrultusunda çalışmaları ve açık propagandaları ile milli iradenin oluşmasını sağlayarak demokratik bir Devlet ve toplum düzeni içinde ülkenin çağdaş medeniyet seviyesine ulaşması amacını güden ve ülke çapında faaliyet göstermek üzere teşkilatlanan tüzel kişiliğe sahip kuruluşlardır.

TÜZÜK VE PROGRAMLAR İLE PARTİ FAALİYETLERİNE İLİŞKİN SINIRLAMALAR

MADDE 90 – Siyasi partiler, tüzük ve programları dışında faaliyette bulunamayacakları gibi seçimlerde başka bir partiyi destekleme kararı da alamazlar.

Şimdi Genel merkezin ve bazı partililerin açıklama ve mazeretlerini duyar gibiyim. Öncelikle artık duymaktan çok sıkıldığım “Ak Parti gitsin de nasıl giderse gitsin.” lafı. Daha önce uygulanan tüm saçmalıklara rağmen gitmedi ama biz saçmaladığımızla kalıyoruz. En azından doğru yaptık diyemedik. İkincisi “İyi ama Ak Parti ve Mhp ittifak yapıyor. Evet bunlar ittifak yapıyorlar ama iki parti de sağ parti yani savundukları değerler açısından çok fazla zıtlıkları yok. Ayrıca bu partiler zaten birlikte yürümeye karar vermişler epeydir.

İnsanlar değersiz madenlerden altın yaparak kısa yoldan köşeyi dönmek uğruna yüz yıllardır saçma bir hayalin peşinde koşmuştu. Bunun adına da sanki bilimmiş gibi simya demişlerdi. En sonunda simyanın bilim olmadığı anlaşıldı ve ellerinde sadece boş vaadlerle kandırdıkları zavallılar, boşa geçen heba olmuş kayıp zamanlar kaldı. Eğer altın yapmak istiyorsanız öncelikle elinizde biraz altın olmalı. Çok görünsün istiyorsanız herhangi bir değersiz maden değil gümüş veya bakır katmalısınız. Ama ne yaparsanız yapın bu elde edeceğiniz alaşımın değeri çokluğu ile değil, içindeki altın oranı ile belirlenir.Bu haberler ilginizi çekebilir!

Yoruma Kapalıdır..

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa