Bugünkü Haberler
RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Fatih Karagümrük 2 2 0 0 5 6
2- Adana Demirspor 2 1 1 0 2 4
3- Keçiörengücü 2 1 1 0 2 4
4- Ümraniyespor 1 1 0 0 3 3
5- Ekol Göz Menemenspor 1 1 0 0 2 3
6- Akhisarspor 1 1 0 0 1 3
7- Hatayspor 1 1 0 0 1 3
8- Osmanlıspor FK 2 1 0 1 2 3
9- Balıkesirspor 2 1 0 1 2 3
10- İstanbulspor 1 0 1 0 2 1
11- BŞB.Erzurumspr 2 0 1 1 3 1
12- Boluspor 2 0 1 1 1 1
13- Adanaspor 1 0 0 1 0 0
14- Altay 1 0 0 1 1 0
15- Altınordu 2 0 0 2 1 0
16- Bursaspor 1 0 0 1 1 0
17- Giresunspor 1 0 0 1 0 0
18- Eskişehirspor 1 0 1 0 1 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
İSTİHDAM FUARI AÇILDI
İSTİHDAM FUARI AÇILDI
10 Nisan 2019 16:55
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 226 views Okundu

İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği 6. Balıkesir İstihdam Fuarı dün Avlu’da düzenlenen törenle yapıldı.  Fuara, öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği dikkat çekti.

 

Fuara; Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve öğrenciler katılım gösterdi. Törenin açılış konuşmasını yapan İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı, fuarın istihdam seferberliğine katkı sunacağını belirtti. Balcı, “İstihdamın artırılması, korunması, yeni istihdam alanlarının açılması adına çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 buçuk milyon istihdam hedefleri doğrultusunda işbirliklerinin ve ortak çalışma kültürünün geliştirilmesi gerekliliğine inanıyoruz. Bugünkü istihdam fuarı çalışmamızda bu işbirliğinin bir sonucudur. Bu çalışma ile işveren ve iş arayanları bir araya getirerek sektörlerin işgücü ihtiyaçlarının bir an önce karşılanmasını temin etmeye çalışacağız.  45 firma, Balıkesir Üniversitemiz, 3 Sivil Toplum Kuruluşumuz ve 3 kamu kurumunun katıldığı fuarımızın ilimiz istihdamına katkı sağlamasını diliyorum” dedi. İstihdam Fuarının hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş ise, “Bugünkü etkinlikte emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugünkü programın bizim için önemi şudur: Balıkesir Üniversitesi ve öğrencileri bugün buradadır. Öğrencilerimizi, öğrenci topluluklarımızı sektör temsilcileriyle bir araya getirmek ve sektördeki gelişmeleri takip etmek adına buradayız” dedi.

 

2 BUÇUK MİLYON İSTİHDAM HEDEFLENİYOR

Son dönemde işsizlikle mücadele konusunda ciddi adımların atıldığını vurgulayan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “ İstihdam meselesi Türkiye’nin de dünyanın tüm gelişmiş milletlerinin de dününün, bugününün, yarınlarının en önemli konuları olmaya devam edecektir. Güzel ülkemiz ve milletimiz son dönemde her alanda olduğu gibi işsizlikle mücadele  ve istihdamı artırma noktasında da büyük mesafeler kat etmiştir. Ve işte bu gerekçeden dolayıdır ki ülkemizin üzerinde operasyon çekmeye kalkanlara, milletin ekonomisini, işgücü piyasasını vurmak isteyenlere karşı milletçe son 3 yıldır Cumhurbaşkanımızın liderliğinde istihdam seferberliği gerçekleştiriyoruz.  2017 yılında 1 buçuk milyon istihdam dendiğinde elbette inanılması güç bir rakamdı. Ama bu millet bir şeye kararını verdiği zaman elbette güçlüklerin, zorlukların üstesinden gelirdi ve İŞKUR olarak 2002 yılında 24 bin 482 kişinin işe girmesini gerçekleştiren bir kurum, 2017 yılında 1 milyon 057 bin 249 kişiyi, 2018 istihdam seferberliğinde hedef +2 idi ve İŞKUR olarak bir önceki yıla göre rakamlarımızı artırarak 1 milyon 247 bin 188 kişiyi, işte bu sene Cumhurbaşkanımız, illerde valilerimizin, ticaret ve sanayi odalarımızın, tüm paydaş kuruluşlarımızın işbirliğiyle +2 buçuk milyon istihdamı milletimizin önüne koydu. Ve bu gerekçe ile saygıdeğer Bakanımız Zehra Zümrüt Selçuk Hanımefendi, TOBB Başkanı Rifar Hisarcıklıoğlu ve illerde valilerimiz, Odalarımızla birlikte ciddi anlamda istihdam teşviklerinin tanıtımına yeni dönemde gerçekleştirmenin mücadelesini veriyoruz. Teşviklerimizden işverenlerimizin haberdar olmasını ve iş arayanlarımızın da işgücü piyasasının gerçeklerinden haberdar olarak istihdamını önemsiyoruz” dedi.

 

UZUNKAYA: “2019 YILININ İLK ÜÇ AYINDA

 İSTİHDAMI YÜZDE 19 ARTTIRDIK”

Balıkesir’de işsizlikle mücadele konusunda yapılan çalışmalardan da bahseden İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “Türkiye’nin nereden nereye geldiğini anlama adına herhalde bu rakamları özetlemem yeterlidir. Ülkemizin ve Balıkesirimizin geldiği noktayı anlama noktasında yıl 2002. Balıkesir ilimizde 1 yıl içerisinde istihdam edilen insan sayısı özel sektörde 210’du. 210 kişi. Aynı Balıkesir’de İŞKUR yeni vizyonuyla ve sorumluluğuyla, paydaşlarıyla işbirliği içerisinde 20 bin 301 kişinin istihdamına aracılık etmiştir. Yani istidamını yüzde 300’ün üzerinde artırmıştır. 2002 yılında 24 kadının istihdamında zorluk çeken kurumumuz yine burada da ciddi bir rakamın istihdam gerçekleştirmesiyle oranlarını yüzde 282 artırmıştır.  16 üniversite mezunun istihdamında aracılık eden Balıkesir’de kurumumuz 2 bin 089 kişinin istihdamını gerçekleştirerek üniversite istihdamı açısından da Türkiye’de 1 yılda yapılanı Balıkesir gerçekleştirmiştir. Bütün bu rakamlar işsizlikle mücadelede ve istihdamda meselelerimizin bittiği anlamına gelmiyor. Aksine milletle işbirliği halinde yeni hedefleri gerçekleştirme irademizi ve bu noktadaki başarımızı gösteriyor. Geçen yıla oranlar ilk 3 ayın verilerini değerlendirdiğimiz zaman geçen yıl Ocak-Mart dönemlerinde 248 bin 161 kişiyi işe yerleştirirken 2019’un aynı döneminde 295 bin 362 kişinin yani yüzde 19 istihdamımızı artırdık. Balıkesir’de ise ilk 3 av verileri çok daha sevindiricidir. Yüzde 138.8 oranında geçen yıla oranla istihdamımızı artırdık. Balıkesir’de işverenlerimizin Türkiye ortalamasına oranla bu yıl istihdamı ve yeni iş imkanları oluşturma iradesinin Türkiye’de 18.8’lik bir artıştan bahsederken Balıkesirimiz’de 25.8 olduğunu dolayısıyla bu potansiyeli değerlendirmek için valimizin liderliğinde sayın büyükşehir belediye başkanımız yeni bir heyecan ve aşkla, diğer kamu kurum kuruluşları ama sahanın gerçek aktörleri  olan işverenlerimizle birlikte çok şeyi başaracağımıza olan inancımla bu programda sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

 

YILMAZ “10 YILDA 106 BİN

İSTİHDAM HEDEFLEMEKTEYİZ”

 

Balıkesir’de önümüzdeki 10 yıl içerisinde 106 bin istihdam hedeflediklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise,  “Sevgili gençler bugün İstihdam Fuarı sizler için kapısını açtı.  Balıkesir, ‘10 Yıldızlı Balıkesir’ olacak iddiasıyla 31 Mart’ta Cumhur İttifakı olarak seçime gittik. 106 bin istihdamı ilk 10 yıl içerisinde sağlayacak projeleri hayata geçireceğiz. Bu hedefimizi çok değerli valimizin, çok değerli il müdürlerimizin ve belediyemizin işbirliğiyle istihdam sağlayacağız. İnsan kaynağı en önemli unsurdur. Para da imkân da insan kaynağı kadar imkan sağlamıyor. Sizler hayata atılırken vizyonunuzu, inovasyonunuzu ve sektörlerin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün tarafında olmalısınız. Yani kendinizi ihtiyaca göre dizayn etmeniz gerekiyor. Sayın rektörümüzün bu konuda hassasiyetle durduğunu biliyoruz. Bu konuya çok önem verdiğini biliyoruz. Turizm Fakültesi’nin düzenlediği istihdam fuarını biliyoruz. Diğer fakültelerimizden de aynı etkinlikleri bekliyoruz. İki tane üniversitemiz var. Her iki üniversitemizin de 4 tane ana kolu var. Sanayi, tarım, hizmet sektörü ve üretim.  Bunların hepsinde gençlerimizle beraber şaha kalkmak istiyoruz.

 

YAZICI: “BALIKESİR ŞAHA KALKIYOR”

Balıkesir’in önünü açık olduğunu ve yatırımların her geçen gün artarak devam ettiğini kaydeden Vali Ersin Yazıcı ise “ Mutluyuz Türkiye üreterek büyüyor. Türkiye üreterek, istihdamı çoğaltarak yolumuza devam ediyoruz. Süper Lig’e çıktığımızda tabi ki Balıkesir’imizde Türkiye ekonomisine, ihracatına katkı sunan illerin ön sıralarında yer alacak. Biz inanıyoruz ki şehrimizin önü açık. İstanbul-İzmir otoyolunun bağlanmasıyla bu şehirde yatırımcıların sayısı her geçen gün artıyor ve artmaya da devam edecek. Balıkesir şaha kalkıyor, hızla yoluna devam ediyor. Lütfen kendinizi bu büyük şahlanışa hazırlayınız. Bizlerde devletin kurumları olarak, sivil toplum kuruluşları olarak sizlerin önünü açacağız ve sizlerin daha donanımlı olmanızı sağlamak amacıyla her türlü hizmeti sunmaya devam edeceğiz” dedi.  ŞÜKRAN BAĞLAN
Yoruma Kapalıdır..

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa