Bugünkü Haberler
RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Fatih Karagümrük 2 2 0 0 5 6
2- Adana Demirspor 2 1 1 0 2 4
3- Keçiörengücü 2 1 1 0 2 4
4- Ümraniyespor 1 1 0 0 3 3
5- Ekol Göz Menemenspor 1 1 0 0 2 3
6- Akhisarspor 1 1 0 0 1 3
7- Hatayspor 1 1 0 0 1 3
8- Osmanlıspor FK 2 1 0 1 2 3
9- Balıkesirspor 2 1 0 1 2 3
10- İstanbulspor 1 0 1 0 2 1
11- BŞB.Erzurumspr 2 0 1 1 3 1
12- Boluspor 2 0 1 1 1 1
13- Adanaspor 1 0 0 1 0 0
14- Altay 1 0 0 1 1 0
15- Altınordu 2 0 0 2 1 0
16- Bursaspor 1 0 0 1 1 0
17- Giresunspor 1 0 0 1 0 0
18- Eskişehirspor 1 0 1 0 1 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
BANDIRMA BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA CEBELLEŞİYOR
BANDIRMA BELEDİYESİ BORÇ  BATAĞINDA CEBELLEŞİYOR
24 Nisan 2019 21:42
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 588 views Okundu

Bandırmalı usta gazeteci Engin Arıcan, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un kendisi gibi CHP’li olan Dursun Mirza’dan 65 milyon devraldığını yazdı. Yeni Başkan Tosun’un işinin zor olacağını kaydeden Arıcan, Bandırma Belediyesi’nin borç batağı içinde cebelleştiğini ifade etti.

 

CHP’li Bandırma Belediyesi, yeni döneme 65 milyon borçla girdi.  Bandırmalı usta gazeteci Engin Arıcan, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’un,  kendisi gibi CHP’li olan eski Başkan Dursun Mirza’dan belediyeyi 65 milyon borçla devraldığını yazdı. Bandırma Belediyesi’nin kasasında para bulunmadığını ve borç batağı içerisinde yüzdüğünü belirttiği köşe yazısında Arıcan şunları kaleme aldı: “…. Bunun yanında; Tolga Tosun’un başkanlığında gerçekleşen ilk Meclis toplantısında Mirza ve yönetiminin 2018 yılı Faaliyet Raporu, CHP’li üyelerin oy çokluğuyla onaylandı!!!

Oysa ki, Mirza ve yönetimi faaliyetleri nedeniyle aklanırken 2018 yılı Bandırma Belediyesi Denetim Raporu’nda belediye borcunun toplam 65 milyon(trilyon) lira olduğu vurgulanmakta.. Yani Bandırma Belediyesi borç batağı içerisinde cebelleşiyor..! Şu denebilir; 31 Mart sürecinde CHP’nin temel siyasi jargonu ‘bahar’ idi… Bir anlamda Bandırma’nın baharına halk tabiriyle ‘Mart karı’nın yağdığı anlaşılıyor..”

 

İŞTE ARICAN’IN O YAZISI…

 

31 Mart seçimleri sonrası Bandırma Belediye Başkanı seçilen Av. Tolga Tosun, devir aldığı belediyede tam takır kuru bakır bir kasa ve trilyonlarca liralık borç ile karşılaştı. Gazeteci-Yazar Engin Arıcan, tabloyu değerlendirdi.

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde BANSİAD, Bandırma Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun’u Grand Asya’da konuk ederek hem seçimde gösterdiği başarıyı kutladı hem de sanayici ve iş adamlarının doğrular taleplerini Başkan Tosun’a iletebilmelerine olanak sundu.

 

Başkan Tosun, Büyükşehir Belediye Meclisinin ilk toplantısında Encümen ve Komisyonların seçiminde yaşanan arbede ile ilgili konuşarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın iyi ve başarılı bir idarecilik örneği sergileyerek, meclisi güzel yönettiğini vurguladı.

Bu önemli..!

 

MİRZA’NIN MAZERETLERİ VE TOLGA TOSUN…

 

Çünkü, 2014 yılı Mart yerel seçimlerinden başlayarak 2019 yılı 31 Mart yerel seçimlerine kadar tam beş yıl dönemin belediye başkanı Dursun Mirza’dan, gerçekleşemeyen her türlü hizmet ve yatırım konusunda temel mazeret olarak Balıkesir’in büyükşehir olması ile birlikte sistem “arıza”larını ve büyükşehir başkanlarının Bandırma konusunda “hasmane” duygu ve düşünceleri olduğu masalını dinledik.

 

31 Mart yerel seçimleri sonucuna göre ise şimdi ortada farklı bir siyasi profil ve tablo söz konusu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Bandırma Belediye Başkanlığını kazanmış Av.Tolga Tosun’un iki kent ve belediyeler arasında karşılıklı saygı çerçevesinde geliştirecekleri diyalog ortamı hem büyükşehirin hem de Bandırma’nın kazanması anlamını taşıyor.

 

1/5’BİNLİK PLAN

 

Başkan Tosun’un BANSİAD toplantısında dile getirdiği gibi Bandırma’nın öncelikle çözüm bekleyen 1/5’lik plan sorunu var. Bu sorunun aşılarak özellikle yatırımcıların önünün açılması için Büyükşehir ve Bandırma’nın ortak akla ve çözüme ihtiyacı var.

 

Konu plan ve planlama BANDIRMA olunca, ülkeyi koyduk bir yana ama Cumhuriyet döneminden bugüne planlama konusunda Bandırma özürlü bir kent..!

 

ÇARPIK VE PLANSIZ KENTLEŞME

 

Toplantının gerçekleştiği Grand Asya’nın üst katından kente bakınca, kentin siyasi ve bürokratik aymazlıkla nasıl betonlaştığı ve yeşil konusunda nasıl dünden bugüne fukaralaştığı bir tokat gibi kişinin yüzüne iniyor. Bandırma’nın onlarca yıllık bu ayıpdan kurtulması için yapılacak çok şey var.

Kent plancısı olarak Yalçın Cömert anımsar. Bandırma, kent olarak plansız ve çarpık kentleşme konusunda bir çok üniversitede ders konusu oluyor. Bunun sorumlusu kentin insanları, kadını erkeği, genci ve yaşlısı hele hele çocukları hiç olmadığına göre dünden bugüne bu kenti yöneten siyasilere yetki, makam sahibi yerel yöneticilerle bürokratlarına dönüp bir bakmak gerekmiyor mu?

 

SAHİL BANDI VE BANDIRMA..!

 

Başkan Tosun, sahil bandının iki belediye olarak kullanım konusuna da değinerek, bu konuyu da en kısa zamanda büyükşehir belediye başkanı Yılmaz ile de baş başa görüşeceğini ve sahil bandının kullanımı konusunda ortak bir çözüme varmayı umduğunu belirtiyor.

 

Evet, unutsak da, her yönü ile kötü de kullansak bir deniz kenti olarak biliniyor. Bandırma’da deniz ve denizin kullanımı konusunda vatandaşlar ve özellikle çocuklar nezdinde bir anket yapsak, eminim ki ortaya düşündürücü olmanın ötesinde trajik ve komik şeyler çıkacak. Bir deniz ve sahil kenti olduğunu çoktaan unutmuş Bandırma, sahil bandının düzenlenmesi bir yana nasıl kullanacağını dert ediniyor ise bu da başlı başına ayrı bir hikaye..!

 

Sakın ola ki sahil bandının ötesine bakarak, el birliğiyle mahfına neden olduğumuz denizi, körfezi görmeyin…!

 

Hayal çay bahçesinde ya da sahil bandına gelişi güzel kondurulmuş moba-cafelere oturun, olmuyorsa, sahilde park ettiğiniz aracınıza kurulup, sigaranızı tüttürüp, en hafifinden 2 lira 2 buçuk lira vererek çayınızı yudumlayıp, seyirlik ‘deniz ‘ manzarasına bakının..!

 

Sahil bandında düzensizlik ve kontrolsüzlük, sahipsizlik paçalarımızdan akıyor…

 

SÖZDE SAHİL KENTİYİZ..!

 

Oysa ki hemen yanı başımızda sahil bandı konusunda örnek kabul edilebilecek bir Çanakkale var. On yıldır Bandırma’da CHP’li yerel yönetimler iktidarda olmalarına karşın sahil bandı konusunda burunlarının ötesini göremeyecek kadar meşgul oldukları için Çanakkale’de sahil nasıl düzenlenmiş göremiyorlar.

 

Bakar körlük kentimize mahsus bir olay. Onun için büyükşehir belediye başkanı Yılmaz ile bir araya gelmeden önce Başkan Tosun, hemen yanı başımızdaki Çanakkale’nin CHP’li belediye başkanını ziyaret edip, sahil bandını incelemeli diye düşünüyorum.

 

BU TRAFİĞE ÇÖZÜM BULUN..!

 

Kuşkusuz, tebrik ziyaretlerinden zaman bulursa..! Evet, bu da ciddi bir sorun.. Kent toplumu ve sivil toplum örgütleri ,kamu kuruluşları temsilcileri hatta okul yönetimleri ve okul aile birlikleri Belediye Başkanı Tosun’un da bir insan olduğunu, seçildiği makamda yerine getirmesi gereken sorumlulukları bulunduğunu bilmek zorunda. Başkan Tosun ve yönetimi de yaşanan tebrik trafiğini bir düzene sokmak için kutlamaların geniş bir salonda gerçekleşerek olayı sevimsiz bir halden çıkartabilir.

Mesela…

 

YASAL VE GERÇEKÇİ ÇÖZÜM MÜ YOKSA POPÜLİZM Mİ ?

 

Biz yine konuya dönelim… Başkan Tosun, Büyükşehir yasasına göre ilçelerde sahil bantlarının büyükşehir belediyelerinin yetki sahası içerisinde olduğunu bilmek zorunda.

 

Mirza döneminde konu ile ilgili Büyükşehir ve Bandırma Belediyesi arasındaki anlaşmazlık üzerine Büyükşehir Belediye Başkan A. Edip Uğur, yaptığı basın toplantısında 5 Nisan 2017 tarihinde şöyle demişti;

 

“Değerli Bandırmalılar, Maliye Bakanlığı’nın olurları ile 117 bin 875 kare alan artı 1681 metrekare yürüyüş yolu ve dinlenme alanları ile ticari saha olmayan kısımlar 10 yıl Büyükşehir Belediye Başkanlığına verilmesi uygun görülmüştür deniliyor. Defterdarlık ile imzaladığımız protokol ile buranın tasarruf hakkı Büyükşehir Belediyemizde. “

 

Yani ortada döneminde Mirza’nın iddia ettiği gibi Büyükşehirin yasa ve mevzuatlar dışında bir keyfi uygulaması ve dayatması söz konusu değil. Olayın yasal bir nedeni ve zemini var. Başkan Tosun ve yönetimi bu yasal zemini gözeterek Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ile gerçekçi bir diyalog geliştirerek, kent yararına çözümler sağlamalı ve diğer büyükşehirlerde bu konu nasıl ele alınmış ve çözülmüş inceleyerek, değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

 

HÂLÂ ULAŞIM MASTER PLANIMIZ YOK..!

 

BANSİAD toplantısında sanayici ve iş adamlarının gündeme getirdiği bir diğer konu ise Bandırma-Balıkesir karayolu üzerindeki özel işletmelerin ve tesislerin aşırı yağışlardan olumsuz etkilenmesi, dere taşkınları ve sel baskınları yanı sıra artan trafik sorunları oldu.

 

Bandırma-Balıkesir karayolu üzerindeki ve Kayacık merası üzerindeki sanayi kuruluşlarının aşırı yağış ve sel baskınlarından, dere taşkınlarından doğan mağduriyetleri yılların sorunu. BANSİAD, Ticaret Odası ve Borsası üyeleri bir anlamda kendi olanakları ile ilgili kamu kuruluşlarını harekete geçirerek, sorun ve sıkıntılarına çözüm bulmaya çalıştı. Kuşkusuz, bunun yeterli olmadığı açık bir gerçek ve dere ıslah ve alt yapı çalışmaları ile yaşanan sorunlara kökten çözüm üretilmesi gerekiyor.

 

Yaşanan trafik sorunlarına ise lokal ve anlık çözümler bulma alışkanlığını terk ederek, Bandırma’nın öncelikle yıllardır sürüncemede olan ulaşım master planını hazırlayıp, ilgili kurumlara onaylatması gerekiyor.

 

BAŞKAN TOSUN DA ŞAŞKIN..!

 

Sonuç olarak; Başkan Tolga Tosun ve ekibi zamanında çözümü ve aşılması için çaba harcanmamış kentin sayılmakta bile zorlanılan sorun ve sıkıntıları karşısında bir anlamda zorluk, şaşkınlık ve çaresizlik yaşıyor.

 

Başkan Tosun da olayın ve yıllanmış ihmallerin ve kayıtsızlıkların, beceriksizliklerin, öngörüsüzlüklerin farkında… Kentin ve toplumun beklenti ve talepleri bir anlamda sonsuz ve sınırsız ama kaynaklar ve olanaklar sınırlı… Onun için bulunduğu her ortamda muhatap olduğu her kurumun ve kişinin yükü paylaşmasını ve tabiri caiz ise taşın altına ellerini koymalarını istiyor.

 

BANDIRMA BELEDİYESİ’NİN 65 MİLYON BORCU VAR..!!!

 

Bunun yanında; Tolga Tosun’un başkanlığında gerçekleşen ilk Meclis toplantısında Mirza ve yönetiminin 2018 yılı Faaliyet Raporu, CHP’li üyelerin oy çokluğuyla onaylandı!!!

 

Oysa ki, Mirza ve yönetimi faaliyetleri nedeniyle aklanırken 2018 yılı Bandırma Belediyesi Denetim Raporu’nda belediye borcunun toplam 65 milyon(trilyon) lira olduğu vurgulanmakta.. Yani Bandırma Belediyesi borç batağı içerisinde cebelleşiyor..!

 

Şu denebilir; 31 Mart sürecinde CHP’nin temel siyasi jargonu ‘bahar’ idi… Bir anlamda Bandırma’nın baharına halk tabiriyle ‘Mart karı’nın yağdığı anlaşılıyor…
Yoruma Kapalıdır..

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa