Bugünkü Haberler
RESMİ İLANLAR
PTT 1.LİG PUAN DURUMU
TAKIMLAR O G B M Av P
1- Ümraniyespor 2 2 0 0 7 6
2- Hatayspor 2 2 0 0 5 6
3- Fatih Karagümrük 2 2 0 0 5 6
4- Adana Demirspor 2 1 1 0 2 4
5- Keçiörengücü 2 1 1 0 2 4
6- Adanaspor 2 1 0 1 3 3
7- Akhisarspor 2 1 0 1 2 3
8- Osmanlıspor FK 2 1 0 1 2 3
9- Bursaspor 2 1 0 1 3 3
10- Balıkesirspor 2 1 0 1 2 3
11- Ekol Göz Menemenspor 2 1 0 1 2 3
12- İstanbulspor 1 0 1 0 2 1
13- BŞB.Erzurumspr 2 0 1 1 3 1
14- Boluspor 2 0 1 1 1 1
15- Altay 1 0 0 1 1 0
16- Altınordu 2 0 0 2 1 0
17- Giresunspor 2 0 0 2 1 0
18- Eskişehirspor 2 0 1 1 3 -5
Üst Lig Play Off Alt Lig
Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu toplandı
Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu toplandı
7 Nisan 2019 17:26
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haber 205 views Okundu

2016 yılında kurulan Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu çalışma toplantılarına devam ediyor. Geçtiğimiz gün bir araya gelen platform üyeleri Balıkesir’deki insan yönetimi konusunda yapılacak çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu.Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) katkılarıyla aralarında kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve özel sektör temsilcilerinin bulunduğu Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu önümüzdeki dönem çalışmalarını oluşturmak için bir araya geldi. Platform üyeleri belirlenen 17 konuda çalışma yönetmeliği oluşturarak, konularda iş birliği yapacak kurumları belirledi. 17 madde arasında Balıkesir’deki istihdam konusundaki sorunlar ve aksaklıklar yer alıyor.
Balıkesir İnsan Platformu PERYÖN Güney Marmara Şubesi ev sahipliğinde Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri’nde toplandı. Toplantıya İŞKUR Müdürü Nazım Balcı, Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tamer Bolat, OSB 1. Bölge Müdürü Mesut Eray, OSB 2. Bölge Müdürü Koray Urgun, akademisyenler, Sanayi Odası ve Ticaret Odası temsilcileriyle özel sektörde görev yapan İnsan Kaynakları Müdürleri katıldı.
Platform 2016’da kuruldu
Toplantının açılışında bir konuşma yapan BEST İnsan Kaynakları Müdürü İsmail Sönmez platformun kuruluş amaçlarını dile getirdi. Sönmez, “Balıkesir İnsan Yönetimi Platformu adıyla 2016 yılında kuruldu. Yaptığı sosyal ve eğitsel etkinliklerde Balıkesir firmalarının IK ve İdari İşler çalışanlarını bir araya getirdi. Bu çalışmaları PERYÖN Derneği Güney Marmara Şubesi ile koordinasyon içinde yürüttü. Çalışmaları ilk kurulduğu günden bu yana İŞKUR Müdürü Nazım Balcı tarafından desteklendi. Platformun amacı Devleti, Üniversiteleri Özel Sektörü, Odaları ve sivil toplumu gönüllülük esasıyla bir araya getirerek Balıkesir’in sosyo ekonomik açıdan büyümesi için tarafların bilgi ve tecrübelerini kullanmaktır. Balıkesir iş alemine insan yönetimi, endüstriyel ilişkiler, çalışma kültürü ve iş hukuku alanında bilgilendirici çalışmalar yapmak. Aynı zamanda meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin çalışma hayatı hakkında periyodik olarak bilgilendirilmesini sağlamak. Meslek liselerinin ve üniversitenin Balıkesir iş aleminin ihtiyaçlarına göre şekillenmesini sağlamak” diye konuştu.

İş arayanlarla işçi arayanları eşleştiremiyoruz
Platforma destek veren İŞKUR İl Müdürü Nazım Balcı da işgücü piyasası hakkında açıklamalarda bulundu. Balcı, “
İŞKUR, işgücü piyasasında yapmış olduğu araştırmalarla özellikle son yıllarda gündem oluşturan bir kurum. Her yerde konuştuğumuz şu; işverenlerimiz nitelikli eleman arıyor, iş arayanlarımız iş arıyor, fakat örtüşmede, eşleşmede bir problem var. Aslında bu platformla birlikte bu eşleşmeye, bu örtüşmeye katkı sağlamış olacağız. Aslında 5 sene kadar önceydi ilk çalışmayı yapmıştık, sonra bir ara verildi. Daha sonra sağ olsun İsmail Beylerin çok önemli çalışmaları var. Birkaç kez onların çalışmalarıyla birlikte gündeme geldi bu durum ve ardından Balıkesir İnsan Kaynakları Platformu oluşturuldu. Gayri resmi bir oluşum, ancak ben güzel çalışmalara imza atacağını düşünüyorum. Zira bizim yaptığımız İşgücü Piyasası Analiz çalışmalarını kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşıyoruz. Ancak bahsettiğimiz eşleşme, örtüşmedeki problemlerin ötesinde başka problemler de var. İşgücü piyasasına katılan vatandaşlarımızın işyerinde uyum problemi veya işveren ve iş arayanların beklentilerinin yine örtüşmemesinden kaynaklanan işçi devir hızının yüksekliği gibi sıkıtılar söz konusu olduğunu işverenlerimiz hep dile getiriyorlar. Bu platformla birlikte biz inşallah bunların hepsine neşter vurmuş olacağız. Bu sorunları masaya yatırmak istedik. Ama bütün ilgili tarafların yer aldığı bir oluşum haline dönüşsün istiyoruz. Yani sadece insan kaynaklarındaki arkadaşlarımızın değil, biz de aldığımız verileri, bilgileri tüm taraflarla paylaşalım. Katılımcı üniversite üyelerinin akademik anlamdaki bilgileri son derece bizim için önemli. Onlarla birlikte bu çalışmanın yapılmasına inanıyoruz. Ama diğer taraftan da sivil toplum kuruluşları olması gerekiyor diye düşündük. Ticaret Odamız, Sanayi Odamız, OSB Bölge Müdürlüklerimiz ve işin bir tarafında da Milli Eğitim’in yer alması gerekir diye düşündük. Çünkü özellikle mesleki eğitimdeki varsa problemler nelerdir, bunları da konuşalım arzusundayız. O anlamda bir çalışma tablosu oluşturuldu. Biz kurum olarak bu çalışma tablosuyla çalışabiliriz dedik ve sizlerin de desteklerine ihtiyacımız olacak.

Meslek Liselerinin statüsünde önemli değişiklik yapılıyor

Mesleki ve Teknik liselerden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Özen de Balıkesir’deki meslek liselerinin özel sektörün ihtiyacı şeklinde yeniden düzenleneceğini belirterek, “Biz normalde okul-sektör işbirliği toplantıları yapıyoruz. Aynı zamanda 17 Nisan’da Mesleki Eğitim Fuarımız var, meslek liselerine yönelik. Bunu da Esas 10’da yapacağız ve 3-4 gün sürecek. Bizim meslek liselerinin tanıtımına ihtiyacımız var. Bakanlık bununla ilgili yönetmelikte değişikliğe gidiyor. Bizim meslek liselerinde diğer Anadolu ya da Fen Lisesi gibi kültür derslerimizin kitaplarının yeniden yazılması gündemde. Çünkü bizim 9’uncu sınıf öğrencilerimiz ne yazık ki yüzde 20 oranında bir devamsızlık sorunu var. Yani bu Türkiye genelinde 150 bin tane öğrenci yapıyor ve bunlar sınıfta kalıyor. Bunun sebebi de bizim 9’uncu sınıfta var olan kültür derslerimizin ağırlığı. Bununla ilgili kitaplar yazılıyor, inşallah 2019-2010 eğitim öğretim yılı içinde bu kitaplarla öğrenciler eğitime devam edecekler. İHA
Yoruma Kapalıdır..

Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa